• انتشار: 5 سپتامبر 2016
  • ساعت: 14:55
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 13038
پرینت

تیل/سوخت های معافی ناتو و نیروهای امنیتی در بازارهای آزاد به فروش می رسد

گزارشی تازه نشان می دهد که تیل های معافی نیروهای امنیتی کشور و ناتو به صورت آزاد در بازارها به فروش می رسد، که سبب کاهش چشمگیری در عواید دولتی و فساد شده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشته است؛ یک مقام مربوطه دولت هنگام بازرسی از یک ذخیره سوخت در کابل متوجه شد که بسیاری از تیل هایی که برای نیروهای امنیتی و نیروهای ناتو به صورت معاف از مالیات گمرکی وارد کشور می شوند، در بازار آزاد و توسط تجار شخصی به فروش می رسد.

این مقام مربوطه که خواست نامش به دلایل امنیتی فاش نشود هنگام بررسی اسناد گمرکی بسیاری از رانندگان تانکرهای سوخت متوجه شد که سندی به نام “معافی نامه” بین اسناد یکی از رانندگان وجود دارد که محموله سوخت اش به نام وزارت امور داخله و بدون پرداخت مالیات وارد کشور شده است. “معافی نامه” موجب می شود که تیل بدون پرداخت مالیات گمرکی که تقریبا برای هر تن ۲۰۰ دالر می باشد وارد کشور شود.

لازم به ذکر است پس از توافقنامه ای که میان ناتو و دولت به امضاء رسید، تیل های وارداتی مورد نیاز نیروهای ناتو و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور معاف از مالیات شده و بدون پرداخت مالیات گمرکی وارد کشور شود.

این مقام از راننده می پرسد: “این سوخت در این بازار چه می کند؟” و به ادامه تحقیقات اش می پردازد.

“سوء استفاده”

برای بازسازی افغانستان هیچ جنسی مهم تر و اساسی تر از سوخت در افغانستان نیست، و از سویی دیگر هم، هیچ جنسی به اندازه ی سوخت در معرض خطر دزدی، قاچاق و یا هدر دادن نیست.

سال گذشته تقریبا یک میلیون تن سوخت برای نیروهای بین المللی وارد افغانستان شد که به گفته مقامات در وزارت مالیه کشور، مالیات گمرکی این سوخت ها بیش از ۱۰۰ میلیون دالر می شدند که اما معافی داشتند.

کمیته مستقل ارزیابی و نظارت بر مبارزه با فساد در گزارشی تازه نوشته است قانون معاف از پرداخت مالیات گمرکی برای سوخت های نیروهای بین المللی سبب شده تا تاجران سوخت از این فرصت استفاده کرده و سودهای کلانی به جیب بزنند.

این گزارش قرار است روز پنجشنبه همین هفته منتشر شود.

براساس این گزارش، سال گذشته ۲۰ شرکت جواز “معافی نامه” برای واردات تیل بدون پرداخت مالیات گمرکی دریافت کرده بودند.

این گزارش می افزاید دریافت معافی نامه پروسه بسیار طولانی دارد که از زیر نظر نیروهای آمریکایی، ناتو، وزارت مالیه و وزارت خارجه می گذرد، اما این سند همچنان مورد سو استفاده قرار می گیرد.

گزارش علاوه می کند شرکت هایی که پس از طی مراحی گمرکی معافی نامه دریافت می کنند، سوخت های وارداتی شان را به دیگر شرکت ها می فروشند.

در همین حال ناتو، وزارت داخله و وزارت دفاع نیز در این خصوص اظهار نظری نکرده اند و گفته اند در حال حاضر نمی توان چیزی گفت.

شفیق قاری زاده معاون گمرکات کشور به خبرگزاری فرانسه گفت که وی نه تایید می تواند و نه انکار می کند که سوخت های دارای “معافی” در بازار آزاد به فروش می رسند.

این گزارش ها و اظهارات در حالی مطرح می شود که سران کشور آماده اشتراک در نشست بروکسل هستند، جایی که انتظار می رود کشورهای کمک کننده به افغانستان کمک های ملکی شان را برای چهار سال دیگر تایید کنند.

از سویی دیگر، افغانستان در حال حاضر در تلاش است تا بتواند از طریق درآمدهای داخلی خودکفایی اش را بدست آورده و وابستگی اش به کمک های خارجی را کم کند، آروزیی که توسط فساد گسترده و شبکه های جنایی کلان در خطر افتاده است.

تاجران شخصی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفته اند سو استفاده برخی شرکت ها از معافی نامه سبب شده که تجارت داخلی آنها به شدت افت کند.

مقام مربوطه مامور بررسی این سوخت ها می گوید “معافی نامه ها بازار تجاری را آلوده کرده اند.”

به گفته وی، “چطور یک تاجر سوختی که مالیات کامل سوخت های وارداتی اش را پرداخت می کند، می تواند در برابر این سوخت های معافی رقابت کند. این امر سبب مرگ تجارت قانونی شده و تاجران را تشویق به قاچاق سوخت می کنند، که همچنین سبب از دست رفتن میلیون ها افغانی عواید دولتی می شود.”

براساس گزارش، این امر همچنین تاثیر بسزایی در عملکرد نیروهای امنیتی نیز داشته است.

برای مثال، سال گذشته ۱۷ تن از نیروهای پولیس در ولایت بدخشان هنگامی که شورشیان طالبان به آنها حمله کردند کشته شدند، زیرا موترهای آنها سوخت کافی نداشت تا بتوانند از مهلکه بگریزند.

یک مقام در همین منطقه گفت نیروهای پولیس چون موترهایشان سوخت کافی نداشت نتوانستند بگریزند و همگی جان باختند. این مقام اظهار نگرانی کرد که بسیاری از تیل های منظور شده به مقاصدشان نمی رسند.

گفته می شود به همین منظور، اخیرا بحث هایی زیادی میان مقامات کشور و ناتو صورت گرفته است تا مالیات را برای سوخت های مورد استفاده ناتو و نیروهای امنیتی نیز وضع کنند و توافقاتی نیز در این زمینه صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *