• انتشار: 4 دسامبر 2019
  • ساعت: 17:00
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39771
پرینت

تیفا: عده ای می خواهند انتخابات به خشونت کشیده شود

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید تلاش‌هایی جریان دارد تا پروسه انتخابات ریاست جمهوری کشور به خشونت کشیده شود.

نعیم ایوب‌زاده رییس تیفا، امروز چهارشنبه (۱۳ قوس) در یک نشست خبری در کابل مدعی شد در این اواخر تلاش‌هایی به راه افتاده تا پروسه انتخابات به خشونت کشیده شود.

ایوب‌زاده بدون آنکه از فرد یا گروهی نام ببرد افزود:” تلاش‌هایی برای به سمت خشونت بردن پروسه انتخابات و نادیده گرفتن آرای مردم اخیرا به راه افتاده است”.

او اظهار نگرانی کرد که ممکن است این تلاش‌ها زمینه‌ساز انحراف پروسه انتخابات از مسیر اصلی شده و آرای مردم نیز نادیده گرفته شود.

او مواضع جامعه جهانی پیرامون انتخابات افغانستان را نیز نامشخص توصیف کرده افزود که اگر کشورهای حامی، برای شکستن بن‌بست انتخابات وارد عمل نشوند، چالش موجود ختم نخواهد شد.

اختلافات در پروسه انتخابات بین کمیسیون انتخابات و برخی تکت‌های انتخاباتی پس از آن آغاز شد که کمیسیون انتخابات خواهان بازشماری ۳۰۰ هزار رای شد.

این اقدام کمیسیون انتخابات با مخالفت تیم ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله روبرو شده است. تیم ثبات و همگرایی مانع بازشماری آرا در ۷ ولایت شده و در چند ولایت تظاهراتی را در واکنش به تصمیم کمیسیون انتخابات به راه انداخته است.

رییس فیفا از این اختلافات یادآور شده گفت که کمیسیون انتخابات دستکم از نظر تخنیکی تاکنون برای اقناع دسته‌های انتخاباتی پاسخگو نبوده است؛ او فقدان پاسخگویی کمیسیون به تکت‌های انتخاباتی را نشانه ضعف یا بی‌توجهی این نهاد خواند.

وی از جامعه جهانی خواست که برای ختم تنش‌های انتخاباتی، اجلاس علنی را بین کمیسیون انتخابات، تکت‌های انتخاباتی، احزاب سیاسی و نهادهای ناظر زمینه‌سازی کند.

رییس تیفا از تکت‌های انتخاباتی نیز خواست که فراروی برنامه‌ها و اقدامات قانونی کمیسیون ممانعت ایجاد نکرده و زمینه پیشبرد یک پروسه قانونی تفتیش آرای انتخابات را مساعد کنند.

با آنکه تیم ثبات و همگرایی خواهان ابطال ۳۰۰ هزار رای است اما کمیسیون انتخابات تاکید کرده که بدون بررسی (تفتیش و بازشماری) مطابق به قانون نمی‌تواند این آراء را باطل اعلام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.