• انتشار: 20 اکتبر 2019
  • ساعت: 16:32
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38847
پرینت

تیفا: تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات مشکوک است

در اعلامیه‌ی تیفا که امروز (یک‌شنبه، ۲۸ میزان) منتشر شد تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری «نگران‌کننده» و «مشکوک» دانسته شده است.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) به تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری واکنش نشان داد و گفت این تأخیر ناشی از فشارهای سیاسی و ضعف در مدیریت برنامه‌های کمیسیون‌های انتخاباتی است.

در اعلامیه‌ی تیفا که امروز (یک‌شنبه، ۲۸ میزان) منتشر شده، همچنان تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری «نگران‌کننده» و «مشکوک» دانسته شده است.

به نقل از اعلامیه، یافته‌های نظارتی تیفا نشان می‌دهد کمیسیون مستقل انتخابات برای بیش از نُه میلیون رأی‌دهنده در انتخابات ریاست‌جمهوری برنامه‌ریزی کرده بود، اما میزان مشارکت کمتر از دو میلیون رأی‌دهنده بوده است.

این نهاد ناظر بر انتخابات افزود تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی، نتیجه‌ی پایانی انتخابات را با مشکلات مواجه ساخته و شک و تردیدها نسبت به شفافیت روند را بیشتر از پیش افزایش می‌دهد.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان همچنان خاطرنشان کرد تأخیر در روندهای از قبل تعیین‌شده می‌تواند زمینه را برای نپذیرفتن نتیجه انتخابات از سوی تیم‌های انتخاباتی فراهم کند. همچنان گفته شده است این وضعیت بی‌اعتمادی مردم را نسبت به روند انتخابات تقویت می‌کند.

تیفا از کمیسیون‌های انتخاباتی خواست دلایل مستند را مبنی بر تأخیر در اعلام نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ارایه کرده و برنامه‌های خود را طبق تقسیم‌اوقات از پیش تعیین‌شده به پیش ببرند. از کمیسیون‌های انتخاباتی همچنان خواسته شده است زمینه را برای ایجاد فضای شک و تردید نسبت به انتخابات ریاست‌جمهوری بیشتر از این تقویت نکنند.

انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ ششم میزان برگزار شد. براساس زمان‌بندی کمیسیون مستقل انتخابات، قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات روز گذشته (شنبه، ۲۷ میزان) اعلام شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که به علت «مشکلات تخنیکی و بیش‌تر به‌منظور تأمین شفافیت» اعلام نتایج را به تأخیر انداخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.