• انتشار: 12 جولای 2016
  • ساعت: 16:22
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10832
پرینت

یک تونل دیگر به طول ۱۲ کیلومتر در سالنگ ساخته می شود

وزارت فواید عامه می گوید که برای عبور و مرور بهتر وسایط نقلیه قرار است یک تونل دیگر به طول ۱۲ کیلومتر در سالنگ ساخته شود.

محمود بلیغ وزیر فواید عامه، امروز سه شنبه در “نشست ملی اصلاحات سکتور ترانسپورتی” گفت که توافق ساخت ۱۲ کیلومتر تونل با بانک انکشاف آسیایی نهایی شده است و به زودی به صورت بین المللی به اعلان گذاشته می شود تا شرکت های معتبر بین المللی برای ساخت آن شروع به کار کنند.

وزیر فواید عامه در این نشست تاکید کرد که افغانستان بدون داشتن یک نظام معیاری برای جاده هایش (راه آهن و آسفالت) نمی تواند مرکزی برای ترانزیت کشورهای همسایه باشد.

به همین منظور آقای بلیغ گفت که سرک هرات- کابل از مسیر بامیان در حال کار است و تا ماه آینده مسیر کابل تا بامیان به بهره برداری خواهد رسید و از سمت هرات نیز به طول ۱۵۰ کیلومتر کار تدارکاتی اش شروع شده است.

آقای بلیغ در این نشست علاوه کرد که ریل گذاری خواف-هرات تا ماه آینده شروع می شود و راه اهن شمال کشور نیز تا اواخر ماه آینده مطالعه اش تمام می شود.
هم اکنون راه آهن تورخم-جلال آباد و تورغندی-هرات نیز تحت مطالعه قرار دارد.

پیش از این رئیس جمهوری در نشست سران عضو ناتو و کشورهای کمک کننده گفته بود که یکی از راهکارهای دولت برای رشد اقتصاد، تبدیل کردن افغانستان به چهارراهی برای آسیا می باشد.

در همین حال و به گفته وزیر فواید عامه، بیشتر بودجه حکومت وحدت ملی بعد از بخش امنیتی به بخش ترانسپورتی کشور اختصاص یافته است.

لازم به ذکر است که افغانستان تا چند سال آینده قرار است به عنوان چهارراهی برای آسیا معرفی شود.

در همین راستا، دفتر نماینده فوق العاده رئیس جمهوری در امور اصلاحات و حکومتداری خوب به منظور بهتر شدن کیفیت و پیشرفت سرک و سرکسازی کمیته ای متشکل از وزارت های فواید عامه، ترانسپورت، داخله و شهرداری ساخته است.

این نهادهای دولتی با همکاری و شناسایی چالش و راهکارهای مناسب درصدد هستند که نظام جاده ای کشور را رونق بدهند.

محمدالله بکتاش وزیر ترانسپورت و هوانوردی هم که در این نشست حضور داشت گفت برای بهتر شدن وضعیت جاده ها و نگهداری آنها قرار است که در مسیرها ترازو/باسکول، پارکینگ و ترمینال های باربری ساخته شود تا مانع بروز ترافیک و تخریب سرک ها شود.

احمد ضیاء مسعود نیز در این نشست گفت که باید در قسمت میدان های هوایی ترانزیتی برنامه ریزی شود تا ترانزیت هوایی کشور نیز فعال گردد.

بیش از چهار دهه جنگ بیشتر زیر بناهای جاده ای کشور را از بین برده است، اما طی یک و نیم دهه اخیر حدود ۲۲ هزار کیلومتر سرک جدید احداث شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.