• انتشار: 10 سپتامبر 2019
  • ساعت: 02:55
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37592
پرینت

توقف مذاکرات صلح امریکا و طالبان، پاکستان را مأیوس کرده است

دولت پاکستان در این بیانیه بر از سرگیری تلاش‌های صلح میان طرفین تأکید کرده و گفته‌است پاکستان متعهد به پیروی از سیاست‌های اصولی خود مبنی بر راهکار مسالمت‌آمیز برای حل مسأله افغانستان و نبود گزینه نظامی برای آن است.

دولت پاکستان به تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر توقف مذاکرات و لغو دیدار محرمانه با طالبان،‌ واکنش نشان داده و از امریکا خواست این گفتگوها را از سر بگیرد.

وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد پاکستان همواره برای تسهیل روند صلح افغانستان رفتار صادقانه داشته‌است و تأکید شده این مسؤولیت مشترک همگان است و پاکستان این روند را ادامه خواهد داد.

وزارت خارجه پاکستان افزود این کشور هرنوع خشونت و تروریزم را محکوم کرده و در عین حال همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری دعوت می‌کند.

دولت پاکستان در این بیانیه بر از سرگیری تلاش‌های صلح میان طرفین تأکید کرده و گفته‌است پاکستان متعهد به پیروی از سیاست‌های اصولی خود مبنی بر راهکار مسالمت‌آمیز برای حل مسأله افغانستان و نبود گزینه نظامی برای آن است.

این در حالی است که حکومت افغانستان از تصمیم ترامپ استقبال کرده؛ اما گروه طالبان آن را به ضرر امریکا خوانده ‌است.

بنابراین کاملا واضح است که پاکستان از این تصمیم ترامپ، سرخورده و ناامید شده است؛ زیرا یکی از اصلی ترین طرف هایی که از توافق و تبانی امریکا و طالبان، خوشحال می شد و سود می برد، پاکستان بود.

پیشرفت در توافق صلح امریکا و طالبان نیز در سایه حمایت های اسلام آباد امکان پذیر شد. اگرچه رهبران و نمایندگان طالبان، دست کم به طور رسمی هنوز نتوانسته اند با عمران خان دیدار کنند؛ اما هیچکس تردید ندارد که تمام مفاد توافق امریکا و طالبان، با تأیید پاکستان، نهایی شده است.

پاکستان امیدوار بود که در پی اجرایی شدن این توافق، افغانستان یکبار دیگر تحت سلطه طالبان قرار بگیرد، دولت متحد هند و منتقد اسلام آباد در کابل، ساقط شود و رویای دیرینه آن کشور برای تبدیل افغانستان به حیاط خلوت خود در منطقه، به طور کامل تحقق یابد.

اینکه عمران خان؛ نخست وزیر پاکستان، دست کم دوباره به طور رسمی از تشکیل دولت موقت در افغانستان، حمایت کرد و البته آن موضع گیری به طور علنی، یک خطای سیاسی از نخست وزیری بود که سیاست نمی داند، خود نشانگر آن بود که پاکستان بی صبرانه منتظر فرارسیدن روزی است که افغانستان با تشکیل دولت موقت، بار دیگر از صفر آغاز کند و این بار برخلاف ۱۸ سال قبل، این طالبان خواهند بود که قدرت را در اختیار خواهند گرفت.

به این ترتیب، توییت های ترامپ، نوار رویاهای رنگین اسلام آباد برای تسلط بر افغانستان از رهگذر استقرار یک دولت طالبانی در کابل را قطع کرد و اینک آن رویاهای خوش آب و رنگ، جای خود را به ترس و نگرانی داده است.

با اینهمه، نباید تصور کرد که پس از توقف گفتگوهای صلح امریکا و طالبان، همه چیز برای پاکستان  طالبان، پایان یافته است و اسلام آباد مجبور است دست از تلاش برای به قدرت رساندن طالبان از راه های دیگر بردارد.

واقعیت این است که توییت های ترامپ، روند صلح را متوقف کرده؛ اما مسیر آن را به طور کلی تغییر نداده است. ترامپ نگفته است که پس از توقف صلح با طالبان چه می کند. هیچ اطمینانی وجود ندارد که واشنگتن پس از این تصمیم، اقدام به سرکوب گسترده طالبان کند و پاکستان هم هزینه های سنگینی برای حمایت از طالبان بپردازد.

چه کسی می داند، شاید ترامپ که به بی ثباتی سیاسی و تغییر مواضع آنی و  تصمیم گیری های ناگهانی، شهرت دارد، یکبار دیگر دستور به ادامه بازی داد و صلح امریکا و طالبان نهایی شد.

با این وجود، حتی اگر این تصور غریب و دور از واقعیت را نیز در نظر آوریم و فکر کنیم که با توییت های ترامپ همه چیز خراب شد و صلح واشنگتن با طالبان دیگر دست نیافتنی است، انتظار نمی رود اسلام آباد، تغییری بنیادین در سیاست هایش در قبال افغانستان و طالبان ایجاد کند.

حتی اگر ترامپ دستور به سرکوب شدید و واقعی طالبان بدهد که بعید است با توجه به هزینه ها و پیامدهای آن، چنین ریسک بزرگی را بپذیرد آن هم در جنگی که مدام در تقلای فرار از آن است، بازهم پاکستان ابزارهای لازم برای ادامه سیاست هایش در حمایت از طالبان را دارد. یکی از این ابزارها تبانی با روسیه و چین با استفاده از طالبان بر علیه امریکا و تحمیل تجربه تلخ شکست شوروی پیشین بر ارتش آن کشور و متحدانش است.

جمهور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.