• انتشار: 9 سپتامبر 2019
  • ساعت: 15:44
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37559
پرینت
کارشناسان:

توقف مذاکرات صلح امریکا با طالبان تاکتیکی است و به زودی از سر گرفته خواهد شد

برخی از آگاهان امور سیاسی بر این باور اند که گفتگوهای صلح با طالبان از سوی امریکا به دلایل تاکتیکی متوقف شده و پس از مدتی از سرگرفته خواهد شد.

روز شنبه، دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا گفتگوهای صلح نماینده خاص کشورش با طالبان در قطر را لغو کرد؛ ترامپ فقدان پایبندی طالبان به تعهدات این گروه مبنی بر کاهش خشونت را دلیل لغو این گفتگوها خواند.

مذاکرات صلح امریکا با طالبان بعد از۹ دور گفتگوهای مفصل و نفس‌گیر نمایندگان دو طرف در قطر پس از آن لغو اعلام شد که دو طرف با هدف ختم جنگ در کشور تا مرز امضای یک توافقنامه صلح به پیش رفتند.

آگاهان مسایل سیاسی اما توقف گفتگوهای صلح با طالبان از سوی امریکا را تاکتیکی می‌دانند؛ به عقیده آنان ایالات متحده امریکا پس از یک اعمال فشار تاکتیکی بر طالبان گفتگوهایش با این گروه را از سر خواهد گرفت.

احمد سعیدی، آگاه مسایل سیاسی پیرامون این موضوع در صفحه رسمی فیسبوکش نوشت لغو  گفتگوهای صلح از سوی ترامپ یک حرکت استراتیژیک و درازمدت از سوی امریکا نه بلکه یک تصمیم تاکتیکی با هدف اعمال فشار بر طالبان و کاهش سطح توقعات این گروه در روند صلح تلقی می‌شود.

وی افزود در چوکات این تصمیم که ممکن است با افزایش نیروها و تجهیزات نظامی امریکا علیه طالبان در افغانستان همراه باشد، ایالات متحده در تلاش عقب نشاندن طالبان از موضع برترفعلی است و به زودی گفتگوها را از سر خواهد گرفت.

اما وحید مژده یکی دیگر از آگاهان سیاسی کشور از سرگیری یا ادامه گفتگوهای صلح امریکا با طالبان را در صورتی ممکن دانست که دو طرف توافقنامه‌ای که تاکنون نهایی کرده‌اند را امضا کند.

این توافقنامه که قرار بود بین امریکا و طالبان به امضا برسد به دلیل شامل نبودن موضوع توقف جنگ و برقراری آتش بس از سوی حکومت افغانستان و برخی مقام‌های دولت امریکا به شدت مورد انتقاد قرار داشت.

آقای مژده اضافه کرد که لغو گفتگوهای صلح، به نفع تندروان در بدنه گروه طالبان ختم شده است امریکه به بیان او حتی در صورت از سرگیری مذاکرات پیامدهای منفی خود را حفظ خواهد کرد، به بیان مژده در صورت ادامه گفتگوها، هیئت مذاکره کننده طالبان تحت فشار تندروان نظامی طالبان قرار خواهد داشت.

به قول مژده بخشی از بدنه نظامی طالبان به صلح با امریکا باور ندارند و روی جنگ تا آخرین مرحله علیه امریکا و تصاحب قدرت از راه خشونت از دولت افغانستان تاکید می‌کنند؛ به عقیده مژده لغو گفتگو، موضع این بخش از طالبان را تقویت کرده است.

حکومت افغانستان نیز بارها تاکید کرده است که طالبان به تعهدات خود پایبند نبوده و در گفتگوهای صلح صادق نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.