سیاستِتیتر یک

توصیه طالبان به مردم قزاقستان؛ مشکلات تان را با تفاهم و گفتگو حل کنید

امارت اسلامی طالبان که خود قدرت را در افغانستان بدون گفتگو گرفته است، در واکنش به اعتراضات گسترده مردمی در قزاقستان، مردم این کشور را به آرامش و گفتگو برای حل مشکلات شان دعوت کرده است.

در پی اعتراضات گسترده مردمی در قزاقستان که کناره گیری دولت را نیز به دنبال داشته است، وزارت خارجه امارت اسلامی طالبان مردم قزاقستان را به آرامش و گفتگو برای حل مشکلات شان دعوت کرده است.

انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی طالبان می گوید که وزارت خارجه امارت اسلامی وضعیت جاری در کشور قزاقستان را از نزدیک نظارت می کند و به عنوان یک کشور همسایه و شریک تجاری، نسبت به ناآرامی های پیش آمده ابراز نگرانی می کند.

وزارت خارجه طالبان همچنین از مردم قزاقستان خواسته تا مشکلات شان را از راه گفتگو و تفاهم با دولت حل نموده و صلح و آرامش را به کشورشان بازگردانند.

آقای سمنگانی همچنین به نقل از وزارت خارجه طالبان افزوده است که امارت اسلامی امنیت و ثبات منطقه را شرط اساسی برای رشد اقتصادی و تجارتی و زندگی مرفه برای مردم می داند.

قزاقستان چند روزیست درگیر اعتراضات گسترده مردمی شده است و شمار زیادی از ساختمان های دولتی تخریب و یا به تصرف مردم در آمده است؛ جرقه این اعتراضات افزایش بهای سوخت در این کشور بود.

رئیس جمهور و کابینه این کشور علیرغم استعفا، از روسیه به عنوان عضوی از سازمان پیمان امنیت جمعی خواسته تا نظامیان خود را به عنوان نیروهای «حافظ صلح» به قزاقستان اعزام کند تا در کنترل اوضاع به نیروهای امنیتی این کشور کمک کنند.

این توصیه در حالی از سوی امارت اسلامی طالبان مطرح می گردد که خود امارت اسلامی قدرت را در افغانستان از راه مصالحه و گفتگو کسب نکرده است، و علیرغم گذشت حدود پنج ماه از حضور دوباره شان در مسند قدرت در افغانستان، تاکنون هیچ کشوری امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا