• انتشار: 20 ژانویه 2017
  • ساعت: 19:14
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 17743
پرینت

توصیه حامد کرزی به دونالد ترامپ رئیس جمهور تازه آمریکا

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین کشور به دونالد ترامپ پیشنهاد کرده است که به سیاست های کشورش در قبال افغانستان نگاه عمیقی داشته باشد و اشتباهات ۱۵ سال گذشته را اصلاح کند.

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین کشور در حالی این سخنان را مطرح می کند، که دونالد ترامپ تا ساعاتی دیگر در مراسم تحلیف خود در کاخ سفید حاضر شده و به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا سوگند یاد می کند.

آقای کرزی گفت: “به طور قطع، مشکلی وجود دارد که طی ۱۵ سال گذشته و با وجود تلاش های بسیار و نتایج خوب اولیه مان، هنوز نتوانسته ایم طالبان و دیگر گروه های افراطی را شکست دهیم.”

حامد کرزی که در حال حاضر به منظور اشتراک در دور دوم گفتگوهای ریسانا در دهلی نو حضور دارد، در گفتگو با وزیر خارجه هند گفت “آمریکا باید با روسیه، چین و هند یکجا نشسته و سیاست موثر جدیدی اتخاذ کند.”

او همچنین گفت که تمایل دونالد ترامپ برای همکاری با روسیه در امر مبارزه با تروریزم می تواند نتایج موثری را در منطقه بوجود آورد.

کرزی افزود که برخی متحدان آمریکا مانند پاکستان، خود در شکست سیاست های واشنگتن نقش داشته است، زیرا این کشور از طریق سازمان استخباراتش (آی اس آی) در سازماندهی مجدد طالبان پس از سقوط رژیم شان نقش عمده ای داشت.

او گفت که پاکستان از دین به عنوان ابزاری برای انگیزه دادن به فعالان و طرفداران طالبان استفاده کرد.

رئیس جمهور پیشین کشور علاوه کرد که اگر آمریکا شرایط سختی را برای دادن کمک به پاکستان تعیین می کرد، از حمایت پاکستان از طالبان جلوگیری به عمل می آمد.

او گفت اگر آمریکا می خواهد که موفق شود، باید سیاستش را تغییر دهد.

کرزی با بیان این که باید تغییرات اساسی در آمریکا صورت بگیرد، گفت که با «پیمان امنیتی مشترک» میان افغانستان و آمریکا مخالف نیست، اما باید شرایط دیگری نیز به این پیمان نامه اضافه گردد.

وی تاکید کرد که اگر آمریکا به سیاست فعلی اش در قبال پاکستان ادامه دهد، سیاست افغانستانش نیز موفق نخواهد بود.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. Yousef ahmadi در تاریخ 22 ژانویه 2017:

    کرزی گو خورده خودش از حامیان سرسخت طالبان است و همیشه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.