• انتشار: 18 اکتبر 2016
  • ساعت: 13:12
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 14497
پرینت

توزیع پاسپورت افغانستان به شهروندان افغانستانی که پاسپورت پاکستانی در عربستان دارند

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور در سفری ۳ روزه به دعوت شاه سلمان پادشاه عربستان، شب گذشته به این کشور رفت، و در این اولین دیدارش با محمد بن نایف معاون اول شورای وزیران و وزیر امور داخله این کشور دیدار کرد.

در این دیدار، آقای عبدالله و محمدبن نایف در خصوص مسایل مختلفی از جمله چگونگی تامین امنیت و ثبات در افغانستان، مبارزه علیه تروریزم، و همچنین مسئله تغییر پاسپورت های پاکستانی به پاسپورت های افغانستان برای آن دسته از شهروندان افغانستانی که در عربستان حضور دارند، و توزیع جواز کار برای کارگران افغانستانی به بحث و گفتگو پرداختند.

رئیس اجرایی کشور در این دیدار گفت که دولت و مردم افغانستان قربانیان اصلی تروریزم هستند، اما با تمام توان و به صورت گسترده علیه این پدیده مبارزه می کنند.

وی گفت “مردم افغانستان توقع دارند که برای مبارزه با این پدیده شوم و مرگبار، هماهنگی های جدی و قاطع در سطح منطقه باید صورت بگیرد.”

آقای عبدالله همچنین گفت که دولت افغانستان به گفتگوهای صلح متعهد است و در این عرصه خواستار همکاری های دولت سعودی می باشد.

وی همچنین به موضوع اقامت برخی شهروندان افغانستان در این کشور اشاره کرد و گفت هم اکنون شماری از شهروندان افغانستانی با پاسپورت های پاکستانی در عربستان سعودی بسر می برند و مشغول به کار هستند.

رئیس اجرایی کشور افزود دولت افغانستان در نظر دارد با همکاری عربستان سعودی، تمامی پاسپورتهای این شهروندان را عوض کرده و به آنها پاسپورت های افغانستانی توزیع نماید.

آقای عبدالله خاطرنشان کرد که دولت افغانستان و عربستان دو تفاهنامه در خصوص کارگران افغانستانی به امضا رسانده اند، ولی همچنان برخی مشکلات در مفاد این قراردادها دیده می شود که باید حل و فصل گردند.

محمدبن نایف ولیعهد، معاون شورای وزیران و وزیر امور داخله دولت شاهی عربستان در مقابل نیز از سفر آقای عبدالله به این کشور استقبال کرده و آمادگی این کشور را برای تامین صلح و ثبات افغانستان اعلام کرد.

آقای نایف گفت که عربستان در راستای مبارزه علیه تروریزم نیز گام های محکمی برداشته و به این پدیده به عنوان یک خطر و تهدید جدی می نگرد.

وزیر امور داخله عربستان سعودی همچنین به پشنهاد رئیس اجرایی کشور در خصوص تغییر پاسپورت های پاکستانی شهروندان افغانستانی در این کشور و توزیع جواز کار به آنان پاسخ مثبت داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.