• انتشار: ۲۷ اسد ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۲۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 61922
پرینت
دیدار رهبران سیاسی افغانستان با عمران خان و رئیس ارتش پاکستان

توزیع فراگیر قدرت در جامعه چند قومی افغانستان حیاتی است

عده از رهبران سیاسی و احزاب کشور که در پاکستان به سر می برند در دیدار با عمران خان نخست وزیر پاکستان بر توزیع فراگیر قدرت در افغانستان تاکیید کردند. عمران خان حمایت خود از افغانستان را اعلام کرد.

شماری از رهبران سیاسی افغانستان روز سه‌شنبه، بیست‌وششم اسد، با عمران‌ خان، نخست‌وزیر و قمر جاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان دیدار کردند.

محمد محقق، محمدیونس قانونی، عبداللطیف پدرام، صلاح‌الدین ربانی، احمدضیا مسعود، محمدکریم خلیلی و خالد نور به دعوت پاکستان به اسلام‌آباد رفته‌اند. سفر این چهره‌ها به پاکستان هم‌زمان با سقوط کابل انجام شد.

طبق اعلام دفتر نخست‌وزیر پاکستان، عمران خان در این دیدار حمایت و همبستگی قوی خود را از مردم افغانستان اعلام کرده است. به گفته او، دو ملت از طریق پیوندهای تغییر ناپذیر ایمانی، تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی و خویشاوندی متعلق به هم هستند.

او هم‌چنان گفته است در شرایط کنونی، مسوولیت بزرگی بر دوش رهبران افغان است تا با همکاری سازنده، افغانستان را در مسیر صلح، ثبات و توسعه پایدار هدایت کنند.

نخست‌وزیر پاکستان بر اهمیت تلاش همه طرف‌ها برای دست‌یابی به راه حل سیاسی فراگیر تاکید کرده است.

طبق اعلام دفتر نخست‌وزیر پاکستان، اعضای هیأت افغانستان با اشاره به ماهیت چند قومی جامعه افغانستان بر اهمیت توزیع فراگیر قدرت تأکید کرده‌اند. رهبران سیاسی افغانستان هم‌چنین گفته‌اند که مایل به تقویت روابط برادرانه میان افغانستان و پاکستان هستند.

در همین حال، رادیو پاکستان گزارش داد قمر جاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان در دیدار با چهره‌های سیاسی افغانستان گفته است پاکستان خواهان روابط گسترده با افغانستان است و مایل است هر کاری را که ممکن است برای کمک به افغانستان در دست‌یابی به یک حل و فصل همه‌جانبه که برای صلح و رفاه منطقه حیاتی است، انجام دهد.

چهره‌‌های سیاسی افغانستان پیش از این با شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، دیدار کرده بودند. در این دیدار بر اهمیت راه حل سیاسی و تشکیل حکومت فراگیر تأکید شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.