• انتشار: ۸ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۳:۵۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 30158
پرینت

توافق نهادهای انتخاباتی بر سر آراء معتبر و نا معتبر

کمسیون مستقل انتخابات و کمسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی بر سر معیار آراء صحیح و آراء باطل به توافق رسیدند و براساس این معیار بخشی از آراء بدون بارکد انگشت نگاری هم پذیرفته می شود.

به گزارش رها، کمسیون رسیدگی به شکایات‌ انتخاباتی و کمسیون مستقل انتخابات افغانستان که قبل ازاین درباره آراء معتبر و نامعتبر اختلاف داشتند، امروز سه‌شنبه هشتم عقرب از توافق بر سر”معیارها” برأی انتخاب “آراء معتبر و نا معتبر” خبر دادند.
پیش ازاین کمسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی اعلام کرده بود که بر اساس تصمیم اعضای این کمسیون آراءی‌که بارکد دستگاه انگشت نگاری ندارد، باطل است.
کمسیون مستقل انتخابات هم در واکنش به این تصمیم کمسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی گفت که کمسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی صلاحیت باطل اعلام کردن آراء بدون انگشت نگاری را ندارد و این تصمیم را ‘غیرقانونی و غیراخلاقی’ خوانده بود و دخالت در کار کمسیون مستقل انتخابات خوانده بود.
اما امروز سخنگویان دو کمسیون در یک نشست خبری مشترک در کابل اعلام کردند که “برأی اهمیت دادن به دیدگاه احزاب، نهادهای مدنی و مردم افغانستان با توجه به وظایف قانونی خود برأی حراست از آراء مردم مستقلانه تصمیم گرفته‌اند.”
براساس قانون انتخابات افغانستان، کمسیون مستقل انتخابات مسئولیت برگزاری آنرا به عهده دارد و تصمیم کمسیون شکایات انتخاباتی در رسیدگی به شکایات و اعتراض‌ها نهایی است اما در مورد ابطال آراء، موارد مشخصی درأین قانون درج نشده است.
معیارها برأی آراء معتبر و نامعتبر چیست؟
علی‌رضا روحانی، سخنگو و عضو کمسیون شکایات انتخاباتی افغانستان درأین نشست خبری گفت که آراءی ‌که براساس بارکد انگشت نگاری و مطابق با فهرست رأی‌دهندگان در محل مربوطه باشد، معتبراند مگر اینکه مطابق اسناد قانونی و دلایل دیگر اعتبار نداشته باشند.
او گفت آراءی‌که بارکد انگشت نگاری ندارند و بدون فهرست رأی‌دهندگان انجام شده، اما فهرست رأی‌دهندگان در روز انتخابات به صورت قلمی ثبت شده، در صورتی‌که با فهرست اصلی در مرکز اطلاعات کمسیون انتخابات هماهنگ باشد، معتبراند.
آقای روحانی گفت آراءی‌که براساس فهرست رأی‌دهندگان انجام شده، حتی اگر ثبت انگشت نگاری هم نباشد، اگر از سوی رئیس محل، ناظران و مشاهدان حاضر در همان محل، طبق طرزالعمل کمسیون انتخابات صحت آن تصدیق شده باشد، معتبر شمرده می‌شود.

او افزود که شرط دیگر آن است که بر صندوق‌ها و آراء داخل آن نیز اعتراض و شکایتی وارد نباشد.
آقای روحانی گفته که آراء و صندوق‌هایی‌که بدون فهرست رسمی، بدون بارکد انگشت نگاری و به صورت قلمی تهیه شده باشد و با فهرست کمسیون انتخابات مطابقت نداشته باشد یا بدون حضور نمایندگان کمسیون‌های انتخاباتی، ناظران و مشاهدین انجام شده باشد، از اعتبار ساقط است.
این دو کمسیون تصویب کرده‌اند کارمندانی را که باعث صدمه و لطمه زدن به روند انتخابات افغانستان شده‌اند، به نهادهای عدلی و قضای معرفی کنند.
این در حالیست که با گذشت بیش از ده روز از برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان هنوز نتایج ابتدایی انتخابات اعلام نشده است و نهاد های انتخاباتی تازه از معیارهای آرائ معتبر و نا معتبر صحبت می کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.