• انتشار: 28 فوریه 2021
  • ساعت: 14:33
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54799
پرینت
شورای امنیت ملی:

توافق نامه صلح دوحه تنها برای امریکایی ها آتش بس آورد

همزمان با یک‌سالگی امضای توافق‌نامه‌ی قطر میان امریکا و طالبان، رحمت‌الله اندر، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی، گفت این توافق‌نامه، تنها برای ایالات متحده آتش‌بس را تضمین کرد و مردم افغانستان هنوز هم با قتل و وحشت دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

آقای اندر، روز یک‌شنبه (۱۰ حوت)، در برگه‌ی تویترش نوشت: «توقعی که مردم از امضای توافق‌نامه‌ی قطر داشتند، برآورده نشد. این توافق‌نامه تنها برای امریکا آتش‌بس را تضمین کرد. رابطه‌ی طالبان با مردم افغانستان، هنوز هم به قتل، غارت، ترور و وحشت محدود است.»
به گفته‌ی او، از این به بعد نیز هیچ امیدی به توافق‌نامه‌ی قطر وجود ندارد؛ زیرا طالبان روند گفت‌وگوهای صلح را با کندی مواجه کرده‌اند.
آقای اندر افزوده است: «اگر از دیدگاه افغانستان به توافق‌نامه‌ی قطر دیده شود، زمان به امید برقراری صلح به هدر رفته، به مردم تلفات سنگین جانی و مالی وارد شده و در کل افغانستان تخریب شده است.»
توافق‌نامه‌ی قطر، درست یک سال پیش، در دهم حوت میان امریکا و طالبان به امضا رسید. افزایش خشونت‌ها، عدم قطع رابطه با سایر گروه‌های تروریستی و عدم پابندی به گفت‌وگوهای صلح از سوی طالبان، سبب شد تا دولت جدید امریکا به رهبری جو بایدن، توافق‌نامه‌ی قطر را مورد بررسی قرار دهد.
جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، گفته است که می‌تواند جدول خروج سربازان امریکایی از افغانستان در ماه می سال روان میلادی را کنار بگذارد. ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز، گفته است که خروج عجولانه از افغانستان نگران‌کننده است و سبب قوت گرفتن گروه‌های تروریستی خواهد شد.
با این حال، گروه طالبان نیز خواهان رهایی زندانیان باقی‌مانده و حذف نام اعضای رهبری‌اش از فهرست سیاه سازمان ملل متحد شده است.
در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۱۰ حوت)، از سوی گروه طالبان به مناسبت یک‌سالگی امضای توافق‌نامه‌ی قطر منتشر شده، آمده است طالبان به تمام محتویات این توافق‌نامه، متعهد بوده و دولت امریکا نیز باید در این زمینه پابند باشد.
گروه طالبان، همچنان از دولت امریکا خواسته است که در زمان تعیین‌شده (ماه می سال روان میلادی)، سربازان خود را از افغانستان خارج کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.