• انتشار: 29 فوریه 2020
  • ساعت: 11:23
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 42015
پرینت

توافق نامه صلح امریکا با طالبان امروز امضا می شود

منابع می گویند احتمالا این توافقنامه از سوی مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا و ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان به امضا برسد.

قرار است توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان امروز در شهر دوحه کشور قطر به امضا برسد.

منابع می گویند احتمالا این توافقنامه از سوی مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا و ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان به امضا برسد.

منابع در قطر می گویند تمام آماد‌گی ها برای امضای این توافقنامه گرفته شده و مکان آن نیز مشخص شده است.

از سویی هم ارگ ریاست جمهوری می گوید قرار است ینس ستولتنبرگ دبیر کل پیمان ناتو و مارک اسپر وزیر دفاع امریکا نیز امروز به کابل بیایند و همزمان با امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، در یک نشست با مقامات افغان، تجدید پیمان کنند.

ریاست جمهوری افغانستان می گوید این دو مقام غربی، یکجا با رییس جمهور غنی، یک اعلامیه مشترک صادر خواهند کرد که در آن بر ادامه تعهدات ناتو و آمریکا با افغانستان تأکید خواهد شد.

لطیف محمود معاون سخنگوی ریاست جمهوری می گوید: “قرار است وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو فردا به کابل بیایند و یکجا با رییس جمهور یک اعلامیه مشترک صادر کنند.”

ازسوی دیگر حکومت افغانستان تایید می کند یک هیئت شش نفری را که در آن سالم شاه ابراهیمی معاون شورای امنیت، ذکیه عادلی معاون وزارت عدلیه، عبدالخالق بالاکرزی معاون وزارت دولت در امور صلح، فیض الله ذکی سفیر افغانستان در اندونیزیا، مولوی مظفری معین وزارت حج و اوقاف و‌ توتاخیل رییس محابس حضور دارند، برای گفتگوهای مقدماتی با طالبان به قطر فرستاده است.

به قول منابع، یکی از ماموریت های این هیات گفتگو با طالبان درباره چگونگی رهایی زندانیان ذکر شده است.

سمیع یوسفزی، خبرنگار آزاد در قطر، می گوید: “قرار است طالبان با این هیئت روی رهایی زندانیان گفتگو کنند هرچند طالبان گفته اند این هییت به درخواست آنان نیامده است”.

قرار است مراسم امضای توافق‌نامه گروه طالبان و آمریکا به میزبانی قطر در یکی از مجلل‌ترین هوتل‌های دوحه و باحضور نماینده گان ۳۰ کشور و سازمان ملل برگزار شود.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان می گوید: “فردا یک روز بزرگ برای افغانستان است، یک انتخاب بزرگ برای مذاکره. یک فرصت بسیار بزرگ است. افغانستان انشاالله به سوی صلح و ثبات روان است و فردا مذاکرات فراگیر میان افغانان آغاز خواهد شد. من آرزوی صلح و ثبات برای افغانستان دارم.”

هرچند جزئیات دقیق این توافقنامه منتشر نشده، ولی منابع آگاه ازین مذاکرات، می‌گویند درست پس از امضای این توافق‌نامه، ۵ هزار زندانی طالب و یک هزار زندانی حکومت افغانستان، رها می شوند و مرحله بعدی کاهش خشونت‌ها آغاز و آمادگی برای برگزاری گفتگوها میان حکومت و طالبان گرفته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.