• انتشار: 6 فوریه 2016
  • ساعت: 22:52
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 6907
پرینت
سفیر چین:

“توافق نامه ساخت خط آهن افغانستان به چین بزودی امضاء می شود”

سفیر جمهوری چین در افغانستان امروز شنبه در دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور وعده سپرد که سند توافق نامه ساخت خط آهن افغانستان به چین به زودی امضا خواهد شد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری کشور در خبرنامه ای نوشت سفیر جمهوری چین برای دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور امروز به ارگ ریاست جمهوری رفت.

در این دیدار، آقای یو جینگ سفیر جمهوری چین گفت سند توافق نامه ساخت خط آهن افغانستان به چین به زودی امضا می گردد تا افغانستان به شاهراه بزرگ متصل گردد.

سفیر چین افزود که بعد از سفر معاون رئیس جمهور چین به افغانستان تصور رهبری جمهوری مردم چین در مورد افغانستان به صورت مثبت تغییر کرده و در ضمن روابط دو جانبه بعد از اولین سفر رسمی محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به چین به صورت قابل ملاحظه ای در عرصه های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و ارتباطات مردمی گسترش یافته است.

وی همچنین علاوه کرد که کشورش از تلاش های دولت افغانستان بخاطر تامین صلح و پایان بخشیدن به جنگ به عنوان یکی از اعضای گروه گفتگو های چهارجانبه حمایت می کند.

بر اساس توافق کشورهای چین، قرقیزستان، تاجیکستان، ایران و افغانستان، شبکه خط آهن چین با عبور از این کشورها به راه آهن ایران وصل خواهد شد.

این طرح از منطقه کاشغر چین شروع و با عبور از قرقیزستان و تاجیکستان وارد شیرخان بندر ولایت قندوز در شمال افغانستان می‌شود و از راه ولایت‌های شمالی افغانستان به هرات می‌رسد و از طریق منطقه شام تیغ به ایران وصل خواهد شد.

طول کل مسیر این خط حدود ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر است که حدود ۱ هزار و ۱۵۰ کیلومتر آن از خاک افغانستان می‌گذرد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.