سیاست

توافق مخفی آمریکا و طالبان

دو مقام وزارت دفاع آمریکا که خواسته نامشان فاش نگردد به سی ان ان گفتند که در زمان عملیات خروج اتباع آمریکا و همکاران از افغانستان، نظامیان آمریکا با طالبان با یکدیگر یک توافق مخفی داشتند.

براساس این توافق، نیروهای طالبان گروهی از اتباع آمریکایی را تا دروازه ورودی میدان هوایی کابل اسکورت می کردند.

یکی از این دو مقام آمریکایی همچنین گفته است که نیروهای قطعه ویژه آمریکا یک «دروازه مخفی» و یک «مرکز تماس» در میدان هوایی کابل ایجاد کرده بودند تا آمریکایی ها را از آنجا وارد فرودگاه کنند.

این دو مقام اضافه کردند در حالیکه شهروندان افغان در دروازه های اصلی در تلاش برای ورود به میدان هوایی کابل بودند، نیروهای طالبان به آمریکایی های مستقر در فرودگاه پیش از پیش اطلاع می دادند که اتباع شان را تا نقطه مورد توافق در نزدیکی فرودگاه اسکورت خواهند کرد و پس از بررسی اسناد شان می توانند وارد میدان هوایی گردند.   

براساس گفته های این دو مقام، بدین گونه سربازان آمریکایی به راحتی می توانستند نزدیک شدن اتباع آمریکایی را که با اسکورت طالبان بودند مشاهده کنند و در صورت بروز هر گونه اتفاق احتمالی آماده واکنش باشند.

سی ان ان در گزارش خود به نقل از این دو مقام علاوه کرده که این موضوع به دلیل حساسیت و واکنش طالبان و خطر حمله داعش پنهان نگه مانده بود.

این گزارش در حالی است که حوالی عصر پنجشنبه گذشته یک مهاجم انتحاری وابسته به گروه تروریستی داعش واسکت انتحاری خود را در میان ازدحام جمعیتی که در تلاش برای ورود به میدان هوایی از «دروازه اَبی» بودند منفجر کرد.

در این حادثه خونین دست کم ۱۷۰ تن به شمول ۱۳ سرباز آمریکایی و دو تبعه بریتانیایی-افغان جان خود را از دست دادند.

این انفجار در حالی رخ داد که پیش تر گزارش هایی از وقوع احتمالی یک حمله تروریستی از سوی گروه داعش منتشر گردیده بود.

برخی نظامیان آمریکایی اعلام کردند که به دلیل تهدیدات امنیتی تصمیم داشتند که دروازه ابی را مسدود کنند، اما به درخواست نظامیان انگلیس برای خروج اتباع بریتانیایی این دروازه باز مانده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا