• انتشار: 1 جولای 2020
  • ساعت: 18:01
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45447
پرینت
نشریه پاکستانی:

توافق طالبان با حکومت افغانستان سخت تر از توافق این گروه با امریکاست

یک رسانه پاکستانی نوشت مذاکرات بین الافغانی ممکن است به دلیل خواسته های بزرگ طالبان سخت تر از توافق صلح امریکا با طالبان باشد.

دیلی‌تایمز نشریه پاکستانی نوشت مذاکرات بین‌الافغانی دشوارترین مرحله روند صلح و دشوارتر از توافق امریکا و طالبان است زیرا این گروه ممکن است خواسته‌های بسیار سختی مانند اجرای قوانین شریعت، استعفای دولت فعلی، سهم عظیم در دولت جدید، اصلاحات در نهادهای امنیتی، اصلاحات در قانون اساسی و دیگر مسایل داشته باشد.

این نشریه افزود طالبان ممکن است خواستار دفتر ریاست جمهوری و یا موضع اجرایی دیگری چون نخست وزیری و یا ریاست اجرایی با وزارتخانه‌های کلیدی از جمله وزارت کشور، تحصیلات عالی و نیز سهم در دیگر کرسی‌ها از جمله والی‌ها و دیپلمات‌ها شود.

دیلی‌تایمز به نقل از یک مقام طالبان که نامش را فاش نکرده، افزود قانع کردن طالبان برای تحویل دادن مناطق تحت کنترل این گروه به دولت مرکزی کار بسیار دشواری است و نیز سرنوشت هزاران نفر از اعضای آن مورد جنجالی است.

نوشتار می‌افزاید: «نیروهای جنگی طالبان کجا خواهند رفت؟ آیا به نیروهای امنیتی خواهند پیوست؟ ذهنیت جهادی آن‌ها چگونه تغییر خواهد کرد؟ اگر آن‌ها به نیروهای دولتی ملحق شوند هزینه‌های آن‌ها را چه کسی خواهد پرداخت؟ این‌ها مسائلی هستند که نیازمند مذاکرات سخت می‌باشند.»

براساس آخرین گزارش سازمان ملل در ماه جاری میلادی شمار نیروهای جنگی طالبان در افغانستان ۵۵ هزار تا ۸۵ هزار نفر است و مجموع کل نیروهای این گروه نیز ممکن است به ۱۰۰ هزار نفر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.