• انتشار: 18 آگوست 2019
  • ساعت: 12:31
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36846
پرینت
منابع نزدیک به طالبان:

توافق صلح طالبان با امریکا فردا امضا می شود

به گفته یک فرد نزدیک به طالبان موافقت نامه صلح امریکا با طالبان فردا دوشنه و همزمان با صد سالگی استقلال افغانستان امضا می شود.

این منبع تاکید کرد دو طرف روی خروج کامل نیروهای خارجی و تضمین در عدم استفاده از خاک افغانستان علیه منافع امریکا به صورت کامل توافق کرده‌اند.

وحید مژده، عضو پیشین گروه طالبان گفت تنها دو موضوع یاد شده در توافقنامه صلح شامل خواهد بود که قرار است فردا بین امریکا و طالبان به امضا برسد؛ به گفته او این توافقنامه بین  زلمی خلیلزاد و نمایندگان طالبان امضا خواهد شد.

در طی هشت دور گفتگوهای صلح زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان با نمایندگان طالبان، روی چهار موضوع عمده، شاملِ خروج نیروهای خارجی از افغانستان، عدم استفاده از خاک کشور علیه امریکا و متحدانش، گفتگوهای بین افغانی و آتش بس، گفتگو صورت گرفته است.

او مشخص نکرد که توافقنامه در کدام کشور امضا خواهد شد اما برخی منابع گفته اند که این توافقنامه در شهر اسلو، پایتخت کشور ناروی امضا خواهد شد.

آقای مژده اضافه کرد در مراسم امضای این توافقنامه، نمایندگان سازمان ملل، سازمان کشورهای اسلامی و برخی کشورهای دخیل درقضیه افغانستان حضور خواهند داشت.

آقای مژده تاکید کرد در این توافقنامه، تاریخ دقیق خروج کامل نیروهای خارجی تا اخیر سال ۲۰۲۰ مشخص خواهد شد و طالبان نیز ضمانت خواهند داد که از خاک افغانستان علیه منافع امریکا استفاده صورت نگیرد.

 به گفته او آتش بس و نظام آینده افغانستان در این توافقنامه شامل نخواهد بود و در جریان گفتگوهای بین افغانی روی این موضوعات تصمیم گرفته خواهد شد.

با این حال سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت برخی جزییات گفتگوها بین این گروه و امریکا نهایی نشده و پس از نهایی شدن این جزییات روی زمان دقیق امضای توافقنامه صلح تصمیم گیری می‌شود.

او تاکید کرد با امضای این توافقنامه بار دیگر معنای استقلال افغانستان اعاده خواهد شد.

این در حالی است که دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا، روز جمعه (۲۵ اسد) در دیدار با مقام‌های ارشد امریکایی، وضعیت روند صلح افغانستان را بررسی کرد.

آقای ترامپ پس از این نشست گفت دولت امریکا در تلاش است تا در روند صلح افغانستان به یک توافق خوب دست یابد تا جنگ ۱۸ ساله در افغانستان پایان یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.