• انتشار: ۲۳ دلو ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۱:۰۰
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41581
پرینت
در گفت و گوی تلفنی پمپئو با غنی و عبدالله مطرح شد

توافق صلح با طالبان به شرط کاهش خشونت پایدار نزدیک است

وزیر خارجه‌ی امریکا در حالی از پیشرفت در مذاکرات امریکا و طالبان در خصوص کاهش پایدار و قابل توجه خشونت در افغانستان خبر داده است که هفته‌ی گذشته در یک نشست خبری در ازبکستان نیز گفته بود توافق با طالبان نزدیک است و این توافق می‌تواند زمینه‌ی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را مساعد کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا در تماس تلفنی جداگانه با رییس‌جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور از پیشرفت‌های قابل ملاحظه در مذاکرات امریکا و طالبان خبر داد.

وزیر خارجه‌ی امریکا شام روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۲ دلو) با رییس‌جمهور غنی تلفنی صحبت کرد و در مورد «کاهش پایدار و قابل توجه خشونت» که در نهایت منتج به آتش‌بس شود، به وی اطلاع داد.

در اعلامیه ارگ آمده است رییس‌جمهور غنی از انکشافات اخیر در مذاکرات امریکا و طالبان ابراز خرسندی کرده و گفت «موقف اصولی جمهوری اسلامی افغانستان در خصوص صلح در حال ثمره دادن است».

آقای غنی همچنان گفت هدف اصلی آنان قطع «خون‌ریزی و افغان کُشی» است و «اکثریت مطلق» مردم افغانستان روی صلح اجماع دارند.

به گفته‌ی او، برای به‌دست آوردن این هدف، تدبیر، جرأت، رهبریت و مدیریت در داخل افغانستان وجود دارد و گام‌های بعدی این روند را به شیوه‌ای مدیریت خواهد کرد که به روند کلی صلح به‌طور مثبت کمک‌کننده باشد.

در همین حال، ریاست اجراییه‌ی کشور نیز در اعلامیه‌ای گفت مایک پمپئو در تماس تلفنی با آقای عبدالله در مورد پیشرفت در مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان به او اطلاع داده است.

وزیر خارجه‌ی امریکا ابراز امیدواری کرد این پیشرفت زمینه را برای امضای توافقنامه‌ی دوجانبه، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و دست‌یافتن به صلح دایمی فراهم کند.

در مقابل، رییس اجرایی گفت صلح اولویت مردم و حکومت افغانستان است و مردم از پیشرفت در زمینه‌ی کاهش خشونت در مذاکرات میان امریکا و طالبان استقبال می‌کنند.

در بخشی از اعلامیه‌ی ریاست اجراییه به نقل از عبدالله آمده است: «چنانچه ما در گذشته از کاهش خشونت به‌عنوان گامی مهم در راستای زمینه‌سازی برای امضای توافقنامه میان ایالات متحده و طالبان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی حمایت کردیم، اکنون نیز از این تحول استقبال و پشتیبانی می‌کنیم.»

آقای عبدالله در عین حال ابراز امیدواری کرد طالبان از فُرصت استفاده کنند تا زمینه را برای برداشتن گام‌های بعدی برای دست‌یافتن به صلح دایمی در کشور فراهم شود.

وزیر خارجه‌ی امریکا در حالی از پیشرفت در مذاکرات امریکا و طالبان در خصوص کاهش پایدار و قابل توجه خشونت در افغانستان خبر داده است که هفته‌ی گذشته در یک نشست خبری در ازبکستان نیز گفته بود توافق با طالبان نزدیک است و این توافق می‌تواند زمینه‌ی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را مساعد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.