• انتشار: 20 می 2020
  • ساعت: 11:43
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44463
پرینت
در پیام عیدی رهبر طالبان مطرح شد

توافق صلح با امریکا یک پیروزی برای طالبان است/ امریکا نگذارد توافق نامه شکست بخورد

ملا هبت الله آخوندزاده رهبر طالبان در پیامش به مناسب عید فطر از امریکا خواست به کسی اجازه ندهد تا توافق نامه صلح طالبان با امریکا را با شکست مواجه سازد.

ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان افغانستان در پیامش به مناسبت عید سعید فطر، از امریکا خواسته است به کسی اجازه ندهد تا توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا با این گروه را با موانع، تأخیر و در نهایت ناکامی و شکست مواجه کند.

ملا هبت‌الله در این پیام عیدی که امروز (چهارشنبه، ۳۱ ثور) منتشر شده، امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان را برای این گروه یک پیروزی دانسته و گفته است در صورتی که این توافق‌نامه به‌گونه‌ی صادقانه عملی شود، به نفع تمام طرف‌های دخیل در قضیه است.

او تأکید کرده است طالبان به توافق‌نامه‌ی امضاشده متعهد است و از امریکا نیز می‌خواهد که بر تعهدات خود پایبند مانده و نگذارد که این فرصت حیاتی ضایع شود.

در پیام عیدی ملا هبت‌الله همچنان در مورد وضعیت زندانیان این گروه در زندان‌های دولت افغانستان نیز اشاره شده است. در پیام گفته شده است زندانیان در زندان‌های دولتی در شرایط سخت قرار دارند و با مشکلات زندگی می‌کنند.

رهبر طالبان از نهادهای بشری و مؤسسات خیریه خواسته است در مورد وضعیت زندانیان احساس مسئولیت کنند تا هرچه زودتر برای مصئونیت و رهایی زندانیان گام‌های لازم برداشته شود.

توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان در دهم حوت سال گذشته‌ی خورشیدی در دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید. رهایی زندانیان طالب و دولت افغانستان یکی از موضوعات مطرح در این توافق‌نامه بود.

براساس این توافق‌نامه، قرار بود روند رهایی پنج‌هزار زندانی طالب در ازای یک‌هزار زندانی دولت افغانستان پیش از بیستم حوت آزاد شود، اما این روند تا کنون بنا بر دلایلی، تکمیل نشده است.

از سوی هم، اخیرا حملات جنگ‌جویان گروه طالبان در بخش‌های مختلف کشور افزایش یافته است. دولت افغانستان این گروه را به عدول از توافق‌نامه‌ی صلح دوحه متهم کرده است.

همچنان دولت افغانستان در واکنش به افزایش حملات طالبان، به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده است تا از حالت دفاعی فعال خارج و به حالت تهاجمی تغییر موضع بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.