- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

توافق صلح با امریکا شاید امروز نهایی گردد

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر گفت ساعت ۱۰:۳۰ صبح امروز مذاکره با تیم امریکایی آغاز می‌شود.

او بیان داشت تیم مذاکره کننده طالبان تلاش می‌کند تا آخرین موارد باقی مانده را نهایی سازد.

این در حالی است که پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از گروه طالبان گزارش داده بود جنگ این گروه با دولت مورد حمایت امریکا بعد از توافق صلح با امریکا نیز پایان نخواهد یافت و قطع حمایت امریکا از نیروهای امنیتی افغان بخشی از توافق صلح این گروه با امریکا است.

در این خبر از دو فرمانده طالبان نقل شده که گفته‌اند “طالبان به جنگ علیه دولت افغانستان و گرفتن قدرت با زور ادامه خواهد داد.”

اما؛ زلمی خلیلزاد این خبر را تکذیب کرد و در صفحه رسمی توییتر خود نوشت: “گزارش رویترز به نقل از دو فرمانده طالب که نامش ذکر نشده، مبنی بر قطع حمایت امریکا از نیروهای امنیتی افغان بعد از توافق با طالبان، حقیقت ندارد.”

وی افزود “هیچ کس نباید فریب تبلیغات را بخورد و از آن بترسد. اجازه بدهید به صورت واضح بگویم که ما از نیروهای افغان اکنون و بعد از هر توافقی با گروه طالبان حمایت خواهیم کرد. تمام طرف‌ها موافقت کرده‌اند که آینده افغانستان در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی مشخص شود.”

همچنین پیش از این طالبان گفته بودند در مذاکرات صلح قطر جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی مشخص می‌شود.

اما؛ دونالد ترامپ روز گذشته در حاشیه نشست سران جی۷ در فرانسه، با اشاره به مذاکرات جاری صلح با طالبان گفت جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان وجود ندارد و این کشور براخی خروج نیروهایش از افغانستان عجله نخواهد کرد.