• انتشار: 25 ژوئن 2020
  • ساعت: 09:52
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45191
پرینت
عبدالله عبدالله در گفت و گو با موسسه صلح امریکا:

توافق سیاسی پایدار تنها راه حل پایان درگیری در افغانستان است

آقای عبدالله گفت: «با توجه به متغییرهای مختلف داخلی، منطقه‌ای و جهانی، همه‌ی طرف‌ها اجماع دارند که بحران کنونی افغانستان راه‌حل نظامی ندارد.»

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌گوید بحران جنگ در افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و پایان درگیری و کشتار در افغانستان نیازمند یک توافق سیاسی جامع و پایدار می‌باشد.

آقای عبدالله که شام دیروز (چهارشنبه، ۴ جوزا) در نشستی به میزبانی «انستیتوت صلح امریکا» از طریق تماس ویدیویی صحبت می‌کرد، گفت: «با توجه به متغییرهای مختلف داخلی، منطقه‌ای و جهانی، همه‌ی طرف‌ها اجماع دارند که بحران کنونی افغانستان راه‌حل نظامی ندارد.»

او همچنان افزایش خشونت‌های اخیر در آستانه‌ی مذاکرات بین‌الافغانی در کشور را تأسف‌بار خوانده، افزود که «کشتار مردم افغانستان به‌ویژه زنان، جوانان و کودکان در میدان جنگ، روستاها، شهرها، مساجد و حتا شفاخانه‌ها» هیچ توجیه مذهبی ندارد.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی تأکید کرد که روند صلح با تلاش، انعطاف‌پذیری و گذشت یک‌طرف منازعه به نتیجه نمی‌رسد، بلکه باید دوطرف از خود خویشتن‌داری و انعطاف نشان دهند.

با این حال، او گفت که برای آغاز مذاکرات مستقیم فرصت بی‌نظیر و تاریخی پیش آمده است و دو طرف باید با رفع موانع و چالش‌ها به این مذاکرات روی آورند.

آقای عبدالله همچنان در بخشی از صحبت‌های خود گفت که دولت افغانستان به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آمادگی کامل دارد و هیچ پیش‌شرطی برای آغاز این مذاکرات نمی‌گذارد.

این درحالی است که است که برای تسهیل زمینه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی دولت افغانستان تاکنون بیش از سه‌هزار زندانی طالبان را آزاد کرده است. طالبان نیز تاکنون بیش از ۶۰۰ زندانی دولت افغانستان را آزاد کرده‌اند.

براساس توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و گروه طالبان باید دولت افغانستان پنج‌هزار زندانی طالبان را در ازای یک‌هزار زندانی نیروهای دولتی آزاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.