سیاست

توافق امیرخان متقی با وزیرخارجه ترکمنستان برای آغاز زودهنگام پروژه تاپی

وزارت خارجه طالبان گفته است که امیرخان متقی در سفر به ترکمنستان روز شنبه ۲۵ جدی با رشید مرادوف وزیر خارجه ترکمنستان دیدار کرد و طرفین درباره مسایل مختلفی به شمول سیاسی و اقتصادی با یکدیگر به گفت و گو پرداختند.

براساس خبرنامه وزارت خارجه طالبان، طرفین در این دیدار در خصوص روابط دو جانبه سیاسی، دیپلوماتیک، اقتصادی، همکاری های امنیتی، آغاز زود هنگام پروژه های تاپی و تاپ، رشد تجارت و فعالیت های بخش خصوصی، افزایش صادرات سنگ مرمر، میوه تازه و خشک، تکمیل پروژه های خط آهن در آقینه و تورغندی، و سرمایه گذاری روی پروژه برق بادی با یکدیگر گفت و گو کردند.

خبرنامه علاوه کرده است که طرفین همچنین توافق کردند تا از افغانستان به عنوان مسیر ترانزیت میان آسیای مرکزی و جنوبی استفاده شود و گاز مایع، مواد معدنی و خوراکه و سایر اموال تجاری از همین مسیر انتقال یابد.

همچنین طرفین توافق کردند که نشست تیم تخنیکی دو طرف به تاریخ ۲۲ جنوری در کابل برگزار گردد و کار برق، پروژه تاپی و تمدید راه آهن در ماه مارچ سال جاری افتتاح و عملا آغاز شود.

وزارت خارجه طالبان افزوده است که جانب ترکمنستان همچنین وعده سپرد تا برای ده ها محصل افغان که بخاطر بیماری کرونا در کابل گیر مانده اند، اجازه خواهد داد تا با آغاز ماه مارچ به شکل تدریجی به آن کشور سفر کنند و بورسیه های تحصیلی جدید در بخش های نفت و گاز، خط آهن و سایر بخش های تخنیکی اعطا کند.

گفتنی است که مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان روز جمعه ۲۴ جدی در راس یک هیات از امارت اسلامی به عشق آباد سفر کرد.

این اولین سفر رسمی وزیرخارجه طالبان به ترکمنستان است. حدود سه ماه پیش رشید مرادوف وزیر خارجه ترکمنستان به کابل سفر کرده بود.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا