• انتشار: 21 سپتامبر 2016
  • ساعت: 19:27
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 13518
پرینت

توافقنامه صلح با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار فردا به امضا می رسد

شورای عالی صلح کشور اعلام کرده است که توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار فردا پنج شنبه به امضاء می رسد.

دولت افغانستان امروز چهارشنبه اعلام کرد که پیش نویس اولیه توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار با حضور نماینده های طرفین در حضور رسانه ها به امضا می رسد.

این در حالیست که دولت افغانستان از مدت هاست به دنبال جذب گروه های شورشی برای پیوستن به پروسه صلح می باشد.

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار پیش تر پیش شرط هایی را برای پیوستن به پروسه صلح مطرح کرده بود که از جمله می توان به خروج فوری نیروهای خارجی از کشور اشاره کرد.

اما آقای حکمتیار کمی بعد از این شرط اش کنار کشید و موضع ملایم تری در این خصوص گرفت.

همچنین لازم به ذکر است که در کنفرانس قلب آسیا که در اسلام آباد برگزار شد طرح ایجاد یک گروه متشکل از پاکستان، افغانستان، چین و ایالات متحده چیده شد تا در راستای صلح افغانستان با یکدیگر تلاش کنند.

این گروه با نام گروه همکاری های چهارجانبه برای صلح افغانستان چندین نشست در اسلام آباد و کابل برگزار کردند و هر بار از تمامی گروه های شورشی دعوت به عمل آوردند تا هر چه زودتر خشونت را کنار گذاشته و به پروسه صلح بپیوندند.

اما سرانجام این تلاش ها بی نتیجه ماند، و گروه طالبان که عمده فعالیت های ضد دولتی و شورشیانه از سوی این گروه در کشور روی می دهد از اشتراک در گفتگوهای رو در رو با دولت خودداری کرد و پیش شرط هایی را برای این پروسه صلح مطرح کرد.

از جمله پیش شرط های طالبان برای پیوستن به پروسه صلح، خروج کامل نیروهای خارجی از کشور، آزادی زندانیان طالبان و رفع تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه این گروه بود.

اما از این میان، حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به درخواست های گروه همکاری های چهارجانبه واکنش مثبت نشان داد، و پس از فراز و نشیب های فراوان طی چند ماه گذشته، بنا بر گفته های شورای عالی صلح کشور، قرار است پیش نویش اولیه توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار فردا پنج شنبه در حضور رسانه ها به امضا برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.