• انتشار: 9 دسامبر 2019
  • ساعت: 11:24
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 39854
پرینت
فردی از جنس محمد گل مهمند، سمبل تعصب غلط قومی در افغانستان

تنویر: برای برابری اجتماعی باید دختران هزاره به نکاح جوانان پشتون درآیند

محمد حلیم تنویر مشاور رئیس جمهور غنی در این ویدئو که در صفحات مجازی نشر شده می گوید وی شاگرد و پیرو محمد گل خان مهمند، کسی که به خاطر رفتارهای تعصب گرایانه اش در زمان پادشاهی محمد نادرشاه پدر ظاهر شاه مشهور بود، می باشد.

محمد حلیم تنویر، کارشناسی سیاسی و مشاور رئیس جمهور غنی، در اظهاراتی جنجال و تنش برانگیز گفته است برای برقراری برابری اجتماعی دختران هزاره باید به نکاح جوانان پشتون درآیند.

مشاور غنی در ویدئویی که در صفحات مجازی نشر شده در مجلسی می گوید اگر او در قدرت بود، برای پایان دادن به نابرابری های اجتماعی دختران هزاره را به نکاح جوانان پشتون در می آورد.

داکتر حلیم تنویر که در این روزهای پرتنش انتخاباتی در تیم دولت ساز می باشد در این ویدئو می افزاید به هیچ کس اجازه نخواهد داد به نام قوم سربلند کند.

وی گفته است:«تمام منابع آموزشی به یک دره و منطقه کوچک برده شده حتی استادیوم هم در این دره ساخته شده در حالیکه تا هنوز کسی در آن فوتبال بازی نکرده است. اما در کانکور سراسری تنها شش نفر از پکتیا در دانشگاه کابل پذیرفته شده است.»

منظور آقای تنویر از دره کوچک همان پنجشیر است.

نکته جنجالی گفته های داکتر تنویر اما جایی ست که می گوید برای تساوری حقوق در افغانستان استاد محقق، دوستم و دیگران باید کشته شوند.

حاج محمد محقق، معاون دوم رئیس اجرایی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و از رهبران هزاره، در واکنش به اظهارات مشاور غنی خواستار تحقیق در این مورد از سوی سازمان ملل شده است.

استاد محقق در این مورد به خامه پرس گفت:«اظهارات آقای تنویر در این شرایط بسیار حساس افغانستان بسیار خطرناک است. سازمان ملل باید این قضیه را جدی گرفته تحقیقات مفصلی در مورد موضوعات اینچنینی انجام دهد.»

آقای محقق همچنین افزود حلیم تنویر جزء اتاق فکر اشرف غنی ست و جملات وی انعکاس دهنده ایدئولوژی غنی می باشد.

بشیر احمد ته ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی، به رهبری جنرال دوستم نیز به اظهارات نژاد پرستانه دکتر تنویر واکنش نشان داد و به خامه پرس گفت داکتر تنویر با اینگونه اظهارات قصد دارد نفاق را بیش از پیش بگستراند و ملت واحد افغان را از هم جدا سازد.

وی گفت:«تنویر سال ها از  افغانستان دور بوده و با واقعیات و حقایق جامعه افغانی آشنایی ندارد.»

آقای ته ینج تاکید کرد مشاور غنی در حالی قصد دارد ملت واحد افغانستان را تکه کند که شهروندان افغانستان به عشق، دوستی و برادری نیاز دارند.

دفتر رئیس جمهور غنی هنوز در مورد اظهارات آقای تنویر چیزی نگفته است.

محمد حلیم تنویر مشاور رئیس جمهور غنی در این ویدئو که در صفحات مجازی نشر شده می گوید وی شاگرد و پیرو محمد گل خان مهمند، کسی که به خاطر رفتارهای تعصب گرایانه اش در زمان پادشاهی محمد نادرشاه پدر ظاهر شاه مشهور بود، می باشد.

محمد گل مهمند مشاور ارشد نادرشاه بود. نادرشاه در دوران پادشاهی خود دیگر نژاد ها و اقوام را سرکوب می کرد.

منبع: سایت انگلیسی خامه پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.