• انتشار: 2 اکتبر 2016
  • ساعت: 22:31
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 13898
پرینت
وزارت مهاجرین:

تنها ۴۰ فیصد مهاجران افغان در اروپا اقامت پناهندگی دریافت خواهند کرد

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان گفته است که از میان ۲۵۰ هزار مهاجر افغانی که در اروپا درخواست پناهندگی داده اند، تنها ۴۰ فیصدشان اقامت پناهندگی دریافت خواهند کرد.

احمد ولی حکمی معین اداری و مالی وزارت امور مهاجرین امروز (یکشنبه) در یک کنفرانس خبری مشترک گفت که از میان ۲۵۰ هزار مهاجر افغان که به تازگی در کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده اند، تنها ۴۰ فیصدشان اقامت پناهندگی دریافت خواهند کرد.

آقای حکمی که در این نشست خبری پیرامون فرار جوانان از کشور صحبت می کرد، گفت که حدود هفت میلیون مهاجر افغان در سراسر دنیا اقامت دارند که از این میان، سهم کشورهای پاکستان و ایران هر کدام با ۳ میلیون و ۲٫۴ میلیون به ترتیب بیشترین آمار پناهجویان افغان را در خود جای داده اند.

وی افزود سال گذشته سیل عظیمی از شهروندان کشور بویژه جوانان بدلیل فقر و بیکاری و ناامنی به سوی کشورهای اروپایی به طور قاچاق راهی شدند که از این میان تنها ۴۰ فیصدشان اقامت پناهندگی دریافت خواهند کرد و سرنوشت ۶۰ فیصد دیگر همچنان نامعلوم می باشد.

لازم به ذکر است که سال گذشته بیش از ۲۵۰ هزار شهروند افغان به طور قاچاق خود را به کشورهای اروپای غربی رساندند و درخواست پناهندگی دادند.

در همین حال کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ که در این نشست حضور داشت گفت دولت افغانستان برای آن دسته از کسانی که به کشور باز می گردند زمینه تحصیل و کار را فراهم می کند تا بتواند زندگی شان را در کشور ادامه دهند.

وی همچنین گفت که دولت در نظر دارد قرضه های کوچک به آنها بدهد تا بتواند کار و یا زندگی شان را اداره کنند.

احمد ولی حکمی معین اداری و مالی وزارت امور مهاجرین در این خصوص گفت اخیرا دست کم ۱۲۵ هزار مهاجر افغان به شکل داوطلبانه به کشور بازگشته اند.

او همچنین تاکید کرد که وزارت امور مهاجرین در تلاش است تا زمینه بازگشت داوطلبانه و محترمانه مهاجران افغان را از کشورهای دارای مهاجر فراهم کند و تاکنون گفتگوهای بسیاری با کشورهای دارای مهاجر برای جلوگیری از اخراج اجباری مهاجرین کرده است.

آقای حکمی اشاره کرد که وزارت امور مهاجرین از کشورهای ایران و پاکستان خواسته است تا به پناهجویان فاقد مدارک اقامتی، مدارک اقامتی مخصوص پناهجویان اعطا کند.

لازم به ذکر است که در حدود یک میلیون مهاجر افغان بدون مدارک اقامتی لازم در پاکستان و همین تعداد در ایران زندگی می کنند.

اخیرا و بدنبال تنش های سیاسی میان اسلام آباد و کابل، دولت پاکستان به مهاجران افغان مقیم دراین کشور فشار آورده تا هر چه زودتر این کشور را ترک کنند، که نگرانی هایی را از سوی نهادهای حقوق بشری و کمک رسان و مقامات کشور بدنبال داشته است.

بسیاری از مهاجرانی که از پاکستان بازگشته اند، با وجود نزدیک شدن فصل سرما در زیر چادرها و بدون داشتن هیچ گونه دسترسی کامل به خدمات اولیه زندگی و خدمات صحی بسر می برند.

آقای حکمی گفت که روزانه در حدود ۸ هزار مهاجر افغان از کشورهای پاکستان و ایران به کشور بازمی گردند که بیشتر این مهاجران از پاکستان باز می گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.