• انتشار: 30 سپتامبر 2019
  • ساعت: 13:21
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38257
پرینت
کمبسیون انتخابات:

تنها آراء بایومتریک شده معتبر و قابل شمارش است

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات امروز گفت فیصله‌ی اعضای رهبری این کمیسیون از همان ابتدا استفاده از دستگاه‌های بیومتریک در روز انتخابات بود و در شمارش آرا نیز آرایی معتبر خواهد بود که بیومتریک شده باشد.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید آرای بدون بارکُد بیومتریک نزد این کمیسیون اعتبار ندارد و باطل خواهد شد.

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات امروز در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در کابل گفت فیصله‌ی اعضای رهبری این کمیسیون در ابتدا استفاده از دستگاه‌های بیومتریک در روز انتخابات بود و در شمارش آرا نیز آرایی معتبر خواهد بود که بیومتریک شده باشد.

خانم نورستانی گفت: «فیصله‌ی ما با بیومتریک است. ما رأی غیربیومتریک را قطعا قبول نداریم، اگر غیر بیومتریک را قبول می‌کردیم، پس به منول می رفتیم. ما به منول نرفتیم، فلهذا برای ما رأی بیومتریک معتبر و غیر بیومتریک باطل است.»

پیشتر تیم انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله نیز از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته بود تنها آرایی را معتبر بشمارد که بیومتریک شده باشد.

از سویی هم کمیسیون مستقل انتخابات در حالی به اعتبار آرای بیومتریک شده تأکید دارد که شکایت‌هایی از کارنکردن دستگاه‌های بیومتریک و ناآشنایی کارکنان کمیسیون مستقل انتخابات با این دستگاه‌ها وجود داشت.

انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ ششم میزان در حالی برگزار شد که پیش از آن گروه طالبان تهدید کرده بود مراکز و محلات رأی‌دهی را آماج حملات نظامی قرار خواهد داد.

با وجود این تهدیدها، اما انتخابات در فضای نسبتا امن برگزار شد. انتظار می‌رود که نتایج ابتدایی این انتخابات در تاریخ بیست‌وهفتم میزان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شود.

اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات نیز در مورد شفافیت انتخابات اطمینان داده و گفته‌اند نتایج آرای واقعی مردم افغانستان مطابق به تقویم انتخاباتی اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.