• انتشار: 7 آوریل 2020
  • ساعت: 11:29
  • سرویس: مصاحبه و گزارش
  • کدخبر: 43289
پرینت

تنش های سیاسی غنی و عبدالله حوصله امریکا را سر برده است

رئیس جمهور غنی و عبدالله در حالی به تنش های سیاسی خود ادامه می دهند که ایالات متحده امریکا دیگر حوصله ادامه این جنجال را ندارد.

آلیس ویلز، معاون وزارت خارجۀ آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی با اشاره به تنش‌های سیاسی برخاسته از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان در کشور گفته که جامعه جهانی از آجنداهای شخصی رهبران افغانستان خسته و ناامیده شده‌ است.

 دفتر خانم ویلز گفته: «در حالی که جهان با عواقب ناگوار و اثرهای ویران‌گر اقتصادی ویروس کرونا روبه‌رو است، کمک‌کننده‌گان جهانی از ترجیح‌دادن به آجنداهای شخصی در افغانستان نسبت به رفاه مردم این کشور ناامید و خسته شده است. این اظهار نظر را دفتر خانم ویلز امروز دوشنبه، هژدهم حمل نشر کرد.

پیش‌تر خانم ویلز از انتقال صلاحیت‌های وزارت مالیه به دفتر رئیس‌جمهوری نیز ابراز نگرانی کرد. حدود دو ماه قبل، رئیس‌جمهور غنی فرمانی صادر کرد و بر اساس آن قرار بود سه بخش کلیدی این وزارت – گمرکات، خزانه‌داری و بودجه – به عنوان بخش‌های مستقل به دفتر رئیس‌جمهوری گزارش بدهند.

خانم ویلز با اشاره به گزارش انستیتیوت صلح ایالات متحد آمریکا و تجزیه‌شدن وزارت مالیه در رشته توییتی نگاشت مردم افغانستان نیازمند دولت پاسخگو هستند. در گزارش انستیتیوت صلح آمریکا آمده بود که وظیفه اصلی وزارت مالیه حراست از ثبات مالی و بودجوی افغانستان است و تجزیۀ آن زمینۀ فساد و دست‌اندازی را فراهم می‌کند.

پس از موج واکنش‌های داخلی و خارجی در پیوند به فرمان آقای غنی و تجزیه شدن وزارت مالیه، ناوقت روز گذشته رهبری این وزارت گفت رئیس‌جمهور غنی فرمان تجزیۀ این وزارت را لغو کرده است.

عبدالهادی ارغندیوال، نامزد وزیر و سرپرست این وزارت در یک نشست خبری گفت که رئیس‌جمهور با صدور فرمان تازه، فرمان تجزیۀ این وزارت را لغو کرده است.

سه روز پیش نیز خانم ویلز وضعیت موجود سیاسی در کشور را انتقاد کرد و گفت ادامۀ وضعیت موجود برای کمک‌کنندگان جهانی به افغانستان قابل قبول نیست.

او تصریح کرد کمک‌های بین‌المللی به افغانستان وابسته به تشکیل یک حکومت همه‌شمول است.

یش‌تر مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا پس از بی‌نتیجه ماندن سفرش به افغانستان با صدور اطلاعیه‌یی به درازا کشیدن اختلافات میان آقای ‌غنی و عبدالله را انتقاد کرد و گفت ادامه این تنش‌ها رابطۀ مستقیم با امنیت ملی آمریکا دارد و این کشور تصمیم گرفته یک میلیارد دالر از کمک‌های خود به کابل را قطع کند.

تنش میان دو مدعی ریاست جمهوری زمانی بالا گرفت که کمیسیون انتخابات محمداشرف غنی را پیروز انتخابات ششم میزان اعلام کرد. عبدالله عبدالله به عنوان رقیب جدی آقای غنی این نتایج را نپذیرفت.

آقای غنی به دلیل داشتن وثیقۀ انتخاباتی از سوی کمیسیون انتخابات در روزهای اخیر برای وزارت‌های مالیه، خارجه، اطلاعات و فرهنگ و… نامزد وزیر و سرپرست منصوب کرد.

نزدیکان آقای عبدالله گفتند، در صورتی که ارگ به معرفی کابینه ادامه بدهد، رئیس‌جمهور حکومت همه‌شمول نیز کابینۀ خویش را معرفی خواهد کرد. ریاست‌جمهوری صبح روز گذشته اعلام کرد که بنا به درخواست بزرگان سیاسی، ارگ تا پنج روز دیگر معرفی کافی را متوقف می‌کند.

ارگ برای پایان‌دادن به تنش‌های اخیر سیاسی به عبدالله عبدالله ریاست شواری عالی صلح را پیشنهاد کرد، اما آقای عبدالله آن را رد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.