• انتشار: ۷ ثور ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۰۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 57390
پرینت

تنش مشاور غنی با معاونین عبدالله/حکومت انحصار طلب است

سعادتی نوشته بود مسئله‌ افغانستان انحصار قدرت است و این مسئله حل نمی‌شود؛ مگر این ‌که انحصار به نفع توزیع قدرت میان اقوام مختلف و تقسیم صلاحیت‌ها میان نهادهای مختلف، عقب‌نشینی کند.

شاه حسین مرتضوی؛ مشاور فرهنگی ریاست جمهوری می‌‍‌گوید، جایگاه شورای عالی مصالحه در روند صلح مهم است و رهبری این  شورا نیز باید رفتار ملی داشته باشند.

او امروز (سه شنبه، ۶ ثور) در صفحه فیسبوک خود نوشت: موقف گیری‌های معاون اول و دوم شورای عالی مصالحه با اهداف بلند و ملی این شورا همخوانی ندارد.

اخیرا عنایت الله بابر فرهمند؛ معاون اول شورای عالی مصالحه به شدت از تقرر والی جدید برای ولایت فاریاب اعتراض کرده و آن را خودسرانه خوانده است.

این تقرر با اعتراض ساکنان ولایت فاریاب نیز مواجه شده است.

همچنین اسدالله سعادتی؛ معاون دوم شورای عالی مصالحه در واکنش به انتقاد سرور دانش؛ معاون دوم رییس‌جمهوری در مورد طرح صلح، حکومت را به انحصار قدرت متهم کرده بود. سعادتی نوشته بود مسئله‌ افغانستان انحصار قدرت است و این مسئله حل نمی‌شود؛ مگر این ‌که انحصار به نفع توزیع قدرت میان اقوام مختلف و تقسیم صلاحیت‌ها میان نهادهای مختلف، عقب‌نشینی کند.

شورای عالی مصالحه‌ طرح احزاب سیاسی در مورد نشست استانبول را توحید و آن را به نشر رساند.

پس از نشر این طرح، سرور دانش در انتقاد به این طرح نوشت: «این طرح قدرت را میان دو قوم تقسیم کرده و در آن، به طرح رییس‌جمهور غنی برخورد توهین‌آمیز شده است.» آقای دانش در آن زمان گفت که نظام پارلمانی و صدارتی، نظر یک حزب است و نه باید در حوزه‌ی جمهوری قلم‌داد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.