• انتشار: 11 مارس 2020
  • ساعت: 18:24
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 42392
پرینت
طالبان فرمان غنی را نپذیرفتند

تمام ۵۰۰۰ زندانی طالبان باید به یکباره آزاد شوند

در توافقنامۀ صلح میان امریکا و طالبان که ۲۹ فبروری (۱۰ حوت) در قطر امضا شد آمده است با رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان، باید مذاکرات بین الافغانی آغاز شود.

گروه طالبان اعلام کرد طرح رییس جمهور محمد اشرف غنی برای رهایی زندانیان طالب در تناقض با توافقنامۀ امریکا-طالبان است و تا زمانیکه ۵۰۰۰ زندانی طالبان به یکباره آزاد نشوند، مذاکرات میان آن گروه و حکومت افغانستان آغاز نخواهد شد.

در توافقنامۀ صلح میان امریکا و طالبان که ۲۹ فبروری (۱۰ حوت) در قطر امضا شد آمده است با رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان، باید مذاکرات بین الافغانی آغاز شود.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان شام سه شنبه ۱۰ مارچ (۲۰ حوت) فرمانی را صادر کرد که بر اساس آن ۱۵۰۰ زندانی طالبان به نشانۀ حسن نیت، روزی ۱۰۰ نفر از ۲۴ حوت، آزاد می‌شوند.

در فرمان ریاست جمهوری افغانستان آمده است۳۵۰۰ زندانی دیگر طالبان همگام با پیشرفت مذاکرات صلح و مشروط بر اینکه سطح خشونت طالبان کاهش یابد، از بند رها خواهند شد.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به خبرگزاری رویترز گفت آن گروه “هرگز به رهایی مشروط” زندانیان طالبان توافق نخواهد کرد.

وی با اشاره به طرح حکومت افغانستان برای رهایی زندانیان گفت چنین چیزی در تضاد با توافق صلح امریکا-طالبان است.

رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت و رهایی ۱۰۰۰ نفر از زندان‌های طالبان که در توافقنامۀ صلح امریکا و طالبان آمده، به هدف ایجاد فضای اعتماد میان دو طرف است تا زمینه را برای مذاکرات بین الافغانی فراهم کند.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان که مذاکره کنندۀ ارشد امریکایی با طالبان بود، از دو طرف خواسته است با هم جزییات گفتگوهای صلح را تنظیم کنند.

علی رغم توافق طالبان با امریکا، خشونت آن گروه در بخش‌های از افغانستان ادامه داشته است که این مایۀ نگرانی شماری از مقام‌های امریکایی در خصوص پابندی طالبان به تعهدات شان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.