• انتشار: ۲۰ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۰۰:۱۵
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 30402
پرینت
عبدالبدیع صیاد رئیس کمسیون مستقل انتخابات

تمام کارمندان کمسیون مستقل انتخابات در کابل برکنار و آراء باز شماری می شود

کمسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که تمام کارمندان این کمسیون که در برگزاری انتخابات پارلمانی در کابل کار می‌کردند، برکنار و بجای آنها کارمندان جدید استخدام می‌شوند.

به گزارش رها، عبدالبدیع صیاد رئیس کمسیون مستقل انتخابات امروز در نشست خبری در کابل اعلام کرد که تمام آرای کابل بازشماری و بررسی می‌شود.
او گفت که این اقدام براساس تصمیم کمسیون مستقل انتخابات انجام می‌شود.
در جریان انتخابات مجلس نمایندگان که در روزهای ۲۸ و ۲۹ میزان امسال برگزار شد بی‌نظمی‌های زیادی به ویژه در حوزه انتخاباتی کابل گزارش شد.
به گفته رئیس کمسیون مستقل انتخابات کارمندانی که از دیگر ولایت‌های افغانستان در روند برگزاری انتخابات از خود لیاقت نشان داده، بجای کارمندان فعلی در کابل استخدام می‌شوند و بازشماری و بررسی کامل آرا هم از سوی کارمندان جدید انجام خواهد گرفت.
صیاد افزود که شکایت‌ها در سایر ولایت‌ها درباره روند برگزاری انتخابات به دقت بررسی شده و با توجه به میزان مشکلاتی که در آنها وجود خواهد داشت، در آینده درباره بررسی و بازشماری تصمیم گرفته خواهد شد.
بر اساس گزارش کمسیون مستقل انتخابات در انتخابات پارلمانی افغانستان ۵.۶ میلیون نفر در ۳۳ ولایت این کشور شرکت کرده بودند که ولایت کابل بیشترین مشارکت را داشت.
پیش از این نیز کمسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده بود که آرای ۱۲ ولایت را بازشماری خواهد کرد.
بغلان، غور، بدخشان، کاپیسا، پنجشیر، پکتیا، زابل، هلمند، نیمروز، وردک، بامیان و سرپل ولایت‌های هستند که بخشی از آرای آنها زیر نظر ناظران و نمایندگان نامزدان بازشماری می‌شود.
غلام دستگیرهدایت، از مسئولان کمسیون مستقل انتخابات قبلا گفته بود که “۱۳ مورد را تشخیص داده‌اند که بازشماری آرای یک صندوق را الزامی می‌کند”.
نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی افغانستان قرار بود ۱۹ عقرب اعلام شود اما اعلام نتایج در کابل تا ۱۰ قوس و در ولایات دیگر تا ۲ قوس به تعویق افتاد.
این در حالی است که تأخیر در برگزاری نتایج انتخابات به شایعاتی در مورد دستکاری در اراء و فروش چوکی های نمایندگی به افراد پول دار و زورمند هروز قوت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.