• انتشار: 25 جولای 2016
  • ساعت: 13:32
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11403
پرینت
یوناما:

تلفات کودکان در افغانستان “هشدار دهنده و شرم آور” است/۴درصد تلفات افراد ملکی افزایش یافته است

دفتر هیئت سازمان ملل (یوناما) در تازه ترین گزارش خود اورده است که در شش ماه سال جاری میلادی نسبت به همین مدت در سال قبل تلفات افراد ملکی، ۴ درصد افزایش داشته است.

 

در این گزارش ۲۰ صفحه ای امده است که در ۶ ماه سال جاری میلادی، ۱۶۰۱ فرد ملکی کشته و ۳۵۶۵ تن دیگر زخمی شده اند که علاوه بر افزایش ۴ درصدی نسبت به سال قبل طی ۸ سال گذشته بی سابقه بوده است.

دانیل بل، رئیس حقوق بشر یوناما، امروز دوشنبه، در یک نشست خبری در کابل گفت که از میان ۵۱۶۶ تلفات فرد ملکی ۱۵۰۹ تن -۳۸۸ کشته و ۱۱۲۱ زخمی- آنان کودکان اند.

خانم بل، این آمار را “هشدار دهنده و شرم آور” خواند و گفت که از هر سه نفر تلفات یک کودک شامل انها است.

او همچنان گفت که رقم دقیق بنا بر مشکلاتی از تلفات زنان جمع آوری نشده اما از میان آمار منتشر شده، ۵۰۷ زن شام هستند که ۱۳۰ تن کشته و ۳۷۷ تن دیگر زخمی شده اند.

بر اساس این گزارش،  عناصر تروریستی، مسئول ۶۰ درصد تلفات افراد ملکی در شش ماه اول سال جاری میلادی بوده اند و ۲۳ درصد نیروهای دولتی، ۱۳ درصد درگیری های دو طرف و ۴ درصد بر اثر مواد منفجر نشده جنگ است.

یوناما همچنین در تازه ترین گزارش خود اورده است که درگیری های زمینی هنوز هم بالاترین رقم تلفات افراد ملکی را به خود اختصاص داده است و بعد از آن حملات پیچیده انتحاری و مواد تعبیه شده قرار دارد.

گزارش یوناما می رساند که ۸۵ درصد کودکان نیز بر اساس مواد باقی مانده از جنگ، جان شان را از دست می دهند.

تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان در همین حال گفت که این گزارش به تمامی گروه های درگیر جنگ فرستاده و خواسته شده که به افراد ملکی توجه بیشتری کنند.

آقای یاماموتو افزود که اکنون گروه طالبان نیز توجه بیشتری به افراد ملکی دارند و همواره گزارش افراد کشته شده حتی توسط خودشان را نیز منتشر می کند.

وی همچنین علاوه کرد که یوناما از طرف های درگیر یک بار دیگر می خواهد که به قوانین بین المللی توجه بیشتر کند و تلاش کنند که افراد ملکی تلفات نداشته باشند.

یوناما از سال ۲۰۰۹ تلفات افراد ملکی را ثبت کرده است که طی این مدت ۶ ماه اول سال جاری میلادی بیشتر آمار ثبت شده است که یک سوم آن را کودکان تشکیل می دهند.

به نقل از گزارش جدید یوناما، از سال ۲۰۰۹ تا ۳۰ جون سال جاری، بیش از ۶۳ هزار تن کشته و زخمی شده اند که ۲۲٫۹۴۱ تن کشته و ۴۰۹۹۳ تن دیگر زخمی شده اند.

دفتر هیئت سازمان ملل متحد همچنین در مورد رویداد ۲ اسد سال جاری خورشیدی نیز گفت که هنوز به طور دقیق مشخص نشده که عامل تلفات تظاهرکنندگان کیست.

این سازمان در حال بررسی و تحقیق در این مورد است.

یوناما می گوید که سیاست های گروه تروریستی داعش مورد قبول مردم و سازمان ملل متحد نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.