• انتشار: 28 سپتامبر 2019
  • ساعت: 11:41
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38123
پرینت
عبدالله به طالبان:

تلفات مردم بی‌گناه خیری را به شما نمی‌رساند

رییس اجرایی که با اعضای برجسته تیم انتخابات ثبات و همگرایی در مرکز رای دهی لیسه نادریه کابل رای داد، از مردم افغانستان خواست که با شرکت گسترده در انتخابات اراده خود را تمثیل کنند.

 آقای عبدالله که صبح امروز شنبه (۶ میزان) پس از استعمال رای در جمع رسانه‌ها صحبت می‌کرد از اشتراک مردم به پای صندوق‌های رای و نیروهای امنیتی به دلیل تامین امنیت انتخابات قدردانی کرد.

عبدالله با اشاره به تهدید انتخابات از سوی طالبان گفت: “به حیث شهروند افغانستان به طالبان می‌گویم که تهدید افراد ملکی قوت شما را نشان نمی‌دهد و تلفات مردم بی‌گناه خیری را به شما نمی‌رساند.”

او همچنین تاکید کرد تهدید افراد ملکی کاری نیست که طالبان را به هدفش نزدیک بسازد.

رییس اجرایی همچنین، از کمیسیون‌های انتخاباتی تقاضا کرد که به پاس فداکاری، قربانی و همت مردم افغانستان از اراده مردم مبنی بر تعیین سرنوشت شان دفاع کرده و شفافیت انتخابات را تامین کنند.

آقای عبدالله بیان داشت که انتخابات امروز یک گام دیگر در راه تثبیت مردم سالاری در کشور است و او توقع دارد تا آخر امروز زمینه گسترده برای اشتراک مردم در انتخابات فراهم شود.

گفتنی است انتخابات ریاست جمهوری کشور از ساعت ۷:۰۰ صبح امروز در سراسر کشور آغاز شده و تا ساعت ۴ بعد از ظهر امروز ادامه خواهد داشت.

این انتخابات در نزدیک به ۵ هزار مرکز رای دهی در ۳۴ ولایت کشور برگزار می‌شود. بر اساس معلومات کمیسیون انتخابات، نزدیک به ۱۰ میلیون نفر واجدالشرایط رای ندر این انتخابات شناخته شده‌اند.

تدابیر شدید امنیتی در سراسر کشور روی دست گرفته شده و نهادهای امنیتی و دفاعی گفته اند که بیش از ۷۲ هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت انتخابات، در مراکز رای دهی گماشته شده اند.

۱۸ نفر در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نامزد هستند اما در روزهای اخیر، ۴ تن از این نامزدان از رقابت انصراف داده‌اند.

شیدا محمد ابدالی، زلمی رسول، نورالحق علومی و ابراهیم الکوزی افرادی اند که از نامزدی شان در انتخابات ریاست جمهوری انصراف داده اند.

کمیسیون انتخابات اعلام کرده است که “از آنجاییکه نام‌ها اشخاص فوق الذکر در ورق رای دهی چاپ شده است بناء از رای دهندگان محترم در سراسر کشور تقاضا می‌گردد تا آرای شان به اشخاص فوق‌الذکر استعمال ننموده و برای کاندیدی دیگر مورد نظرشان استعمال نمایند. زیرا آرای این اشخاص محاسبه نخواهد شد.”

محمداشرف غنی رییس جمهور؛ داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی و رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی از نامزدان پیشتاز این انتخابات خوانده می‌شوند.

انتخابات ریاست جمهوری در حالی در حال برگزاری است که گروه طالبان هشدار داده که روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را مختل و نیروهای امنیتی و مراکز رای‌دهی را مورد حمله قرار خواهد داد.

گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای گفته مصمم است که روند انتخابات را مختل و مراکز رای‌دهی را مورد حمله قرار دهد.

در این اعلامیه از انتخابات ریاست جمهوی پیشرو به عنوان” پروسه امریکایی” یاد شده و آمده است که: این “پروسه جعلی” به هدف فریب دادن مردم، افتراق افگنی، برانگیختن تعصبات و اختلافات و تحقق اهداف اشغالگران به راه انداخته می‌شود.”

همچنین این گروه از مردم افغانستان خواسته‌ تا از رفتن به مراکز رای‌دهی خودداری کنند تا آسیب نبینند.

اما نهادهای امنیتی و دفاعی کشور در واکنش به تهدید گروه طالبان منفی بر اخلال انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده‌اند که به “هیچ تروریستی” اجازه اخلال این روند را نمی‌دهند.
 آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفته است که هر اقدام خشونت‌آمیز علیه روند انتخابات افغانستان به شمول حمله بر مراکز رایدهی، کارمندان انتخاباتی و رای دهندگان “غیر قابل قبول” می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.