• انتشار: 8 دسامبر 2020
  • ساعت: 15:02
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 51741
پرینت
براساس یک تحقیق تاره

تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی در افغانستان سه برابر شده است

براساس یک گزارش که به تازگی منتشر شده نشان تنها در سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) در نتیجه حملات هوایی نیروهای آمریکایی و نظامیان افغان، ۷۰۰ غیرنظامی کشته شده‌اند. گفته شده این رقم بیشترین تعداد تلفات غیرنظامیان از زمان حمله آمریکا به افغانستان است.

نتیجه یک تحقیق که توسط دانشگاه براون آمریکا در مورد تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی در افغانستان انجام شده، نشان می‌دهد در سه سال گذشته تلفات غیرنظامیان در پی این حملات در مقایسه به سال‌های قبل بیش از سه برابر افزایش یافته است.

این گزارش که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد تنها در سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) در نتیجه حملات هوایی نیروهای آمریکایی و نظامیان افغان، ۷۰۰ غیرنظامی کشته شده‌اند. گفته شده این رقم بیشترین تعداد تلفات غیرنظامیان از زمان حمله آمریکا به افغانستان است.

گزارش انستیتوت مطالعات بین‌المللی واتسون دانشگاه براون آمریکا نشانگر آنست که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، تلفات غیرنظامیان افغان در حملات هوایی در افغانستان افزایش چشمگیری داشته است.

بر اساس این گزارش، شمار تلفات غیرنظامیان بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ میلادی حدود ۳۳۰ درصد افزایش داشته است.

نتا سی کرافورد، نویسنده این تحقیق گفته است از آنجایی که ایالات متحده آمریکا نیروهای زمینی‌اش را در افغانستان کاهش داد اما در مقابل حملات هوایی‌ این نیروها افزایش یافت. هدف فشار این بوده که طالبان را به میز مذاکره بکشانند.

اما پس از توافق آمریکا با طالبان در ماه فبروری سال جاری میلادی، به گفته گروه تحقیقاتی “هزینه‌های جنگ” آمریکا قوانین تعامل خود در خصوص انجام حملات هوایی بر طالبان را نرم‌تر کرده‌اند و حملات شان را کاهش داده است.

اما در مقابل بر اساس این تحقیق ارتش افغانستان حملات هوایی خود را چندین برابر کرده و در نتیجه در این حملات بیش از هر زمان دیگری به غیرنظامیان آسیب رسیده است.

در این پژوهش آمده که در شش ماه نخست سال جاری میلادی(۲۰۲۰) دست‌کم ۸۶ غیرنظامی در حملات هوایی نیروی هوایی افغانستان کشته و ۱۰۳ تن دیگر زخمی شده‌اند، اما در ربع سوم همین سال همزمان با ادامه گفتگوهای صلح، ۷۰ غیرنظامی در حملات هوایی کشته و ۹۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

اما شورای امنیت ملی افغانستان این گزارش را رد می‌کند.رحمت الله اندر، سخنگوی این شورا به بی‌بی‌سی گفت نیروهای امنیتی افغان در یک سال گذشته در حالت دفاعی قرار داشتند و در این حالت عامل تلفات غیرنظامیان نمی‌توانند باشند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز در واکنش به این گزارش گفته که عامل اصلی تلفات غیرنظامیان گروه طالبان هستند. به گفته وی، این گروه از غیرنظامیان در حملات به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

به گفته وی، حفظ جان غیرنظامیان در صدر اولویت‌های این وزارت قرار دارد.

او گفت حملات هوایی نیروهای افغان با دقت کامل انجام می‌شود و هدف‌ها مورد ارزیابی همه جانبه قرار می‌گیرد.

او افزود در صورتی که آسیب رسیدن به غیرنظامیان در این اهداف متصور باشد، نظامیان از انجام حمله خودداری می‌کنند.

اما پیش از این از وارد شدن تلفات به غیرنظامیان افغان در حملات هوایی در ولایت ننگرهار، هلمند و برخی دیگر از ولایت‌ها خبرساز شده بود.

گروه طالبان تا کنون در این مورد ابراز نظری نکرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.