• انتشار: 15 دسامبر 2019
  • ساعت: 16:22
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40002
پرینت
نگرنی مجلس سنا از آتش بس احتمالی امریکا و طالبان

تلفات غیرنظامیان در افغانستان افزایش می یابد

مجلس سنا ضمن ابراز نگرانی از آتش بس احتمالی امریکا با طالبان در نشت دوحه می گوید تلفات غیرنظامیان در افغانستان افزایش خواهد یافت.

سناتوران در نشست امروز یک‌شنبه(۲۴ قوس) مجلس سنا تاکید کردند نمایندگان امریکا و طالبان باید روی آتش‌بس فراگیر در افغانستان توافق کنند وگرنه در نتیجه آتش‌بس میان طالبان و امریکا، جنگ در کشور تشدید شده و تلفات افراد غیرنظامی افزایش خواهد یافت.

محمدعلم ایزدیار معاون اول مجلس سنا گفت، روند صلحی که امریکا و طالبان در قطر در پیش گرفته‌اند، ارتباط مستقیم با مساله صلح افغانستان ندارد و فقط امریکا می‌خواهد تا به هر نحوی زمینه خروج سربازان خود را از افغانستان فراهم کند.

آقای ایزدیار تاکید کرد هرگونه توافقی که در مذاکرات قطر روی برقراری آتش‌بس در افغانستان صورت می‌گیرد باید فراگیر باشد؛ در غیر آن این مذاکرات به خیر مردم افغانستان نخواهد بود.

او تاکید کرد امریکا و طالبان باید متوجه عواقب چنین آتش‌بس در مذاکرات صلح باشند و مردم افغانستان را بیشتر از این قربانی نسازند.

با این وجود، رحمت‌الله اچکزی یک عضو سنا نیز گفت: “طالبان گفته اند که دولت افغانستان از توافق آتش‌بس این گروه با امریکا استثنا است و بعد از امضای توافقنامه صلح و آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی با دولت افغانستان روی آتش‌بس مذاکره خواهد کرد؛ این مساله نگران کننده است و جنگ را در کشور شدت خواهد بخشید.”

آقای اچکزی افزود اگر طالبان با امریکا آتش‌بس کنند و بعد تا آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و توافق آتش‌بس با حکومت افغانستان حداقل دو ماه طول خواهد کشید و در این دو ماه مردم به ویژه افراد بی‌گناه به حدی کشته خواهند شد که از مجموع تلفات ۱۸ سال گذشته بیشتر خواهد بود.

او هشدار داد این مساله جنایت ضد بشری را در افغانستان رقم خواهد زد و آنگاه جامعه جهانی به ویژه امریکا مسوول این جنایت خواهد بود.

کامل بیک حسینی دیگر عضو سنا هم با اشاره به آغاز دوباره گفتگوهای صلح قطر گفت دولت امریکا ثابت کرده که در پی تامین صلح در افغانستان نیست و گفتگوهای قطر هم یک معامله با طالبان است و ربطی به مساله صلح افغانستان ندارد.

آقای حسینی تاکید کرد امریکا با راه اندازی یک گفتگوی تقلبی با طالبان می‌خواهد افغانستان را به معامله بگیرد تا کشتار افغان‌ها ادامه داشته باشد.

این در حالی است که مذاکرات قطر پس از یک هفته گفتگو میان امریکا و طالبان موقتاً متوقف شده است.

گفته می‌شود، نمایندگان طالبان در این وقفه در مورد نحوه آتش‌بس میان جنگجویان این گروه با نیروهای امریکایی در افغانستان با رهبران شان رایزنی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.