امنیت و جرایمِتیتر یک

تلفات غیرنظامیان افغان در سه ماهه اول سال میلادی افزایش یافته است

این مقامات ضمن درخواست از تمامی طرف های درگیر در افغانستان برای در نظر گرفتن تمامی اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب رساندن به غیر نظامیان گفت که آمارهای ارائه شده نشان می دهد که تلفات غیر نظامیان در سه ماهه سال جاری میلادی افزایش یافته است.

نیکولاس هایسم نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت اگر حتی درگیری ها در افغانستان شدت نیز یابد، این بدین معنا نیست که آمار تلفات غیر نظامیان افزایش یابد، و این تنها زمانی محقق می شود که تمامی طرف های درگیر در جنگ افغانستان تمامی قوانین حقوق بشری و انسان دوستانه خود را جدی بگیرند.

آقای هایسم افزود نادیده گرفتن این قوانین حقوق بشری و انسان دوستانه منجر به رنجش بیشتر ملتی می شود که هم اکنون به اندازه کافی رنج دیده است.

بر اساس آمارهای ارائه شده توسط سازمان ملل متحد، در سه ماهه اول سال میلادی جاری، ۱۹۴۳ مورد تلفات غیرنظامیان گزارش شده است که ۶۰۰ مرگ و ۱۳۴۳ مورد زخمی شدن غیر نظامیان از اول ماه جنوری تا ۳۱ ماه مارچ می باشد.

به گفته مقامات در سازمان ملل متحد برای افغانستان، این رقم افزایشی دو درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته میلادی را نشان می دهد که ۱۳ درصد در کاهش در آمار مرگ و میرها وجود دارد، اما افزایشی ۱۱ درصدی در آمار زخمیان غیر نظامیان وجود دارد.

گزارش یوناما می افزاید که مانند سال گذشته، درگیری های زمینی بیشترین تلفات را به غیر نظامیان در سال جدید وارد کرده اند و پس از آن انفجار مواد منفجره در رتبه دوم قرار دارد. حملات انتحاری و قتل های هدف مند نیز در رده های بعدی می باشند.

براساس آمار دفتر یوناما، فعالیت های شورشیان مخالف دولت مسئولت ۶۰ درصد این تلفات را به عهده دارد، در حالیکه نیروهای حامی دولت ۱۹ درصد این تلفات را مرتکب شده اند. ۱۶ درصد این تلفات نیز ناشی از درگیری های عناصر مخالف دولت و نیروهای حامی دولتی می باشد که نمی توان گروه مشخصی را مسئول این تلفات دانست. عناصر نامشخص دیگر هم مسئولیت ۶ درصد از این تلفات را به عهده دارد.

بر بنیاد این گزارش، مانند همیشه شورشیان مسلح مخالف دولت با منجر شدن ۳۶۲ مرگ و ۸۰۰ زخمی بیشترین تلفات را به غیر نظامیان وارد کرده اند.

دفتر یوناما در گزارشش علاوه می کند که این نشان دهنده کاهش ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته میلادی می باشد، زیرا در این سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته قتل های هدفمند (۱۰۳ کشته و ۷۶ زخمی) کاهش چشمگیری یافته است. همچنین در این سال مرگ و میر ناشی از انفجار دستگاه های دست ساز انفجاری کاهشی ۱۷ درصدی (۱۱۳ کشته و ۲۷۲ زخمی) از خود نشان می دهد.

به گفته دفتر یوناما، این کاهش در ۱۷ درصدی ناشی از کاهش ۱۵ درصدی در استفاده از بمب های کنار جاده ای توسط شورشیان می باشد.

دفتر یوناما همچنین از تمامی گروه های شورشی خواست تا از استفاده از این گونه بمب ها جدا خودداری کنند و بمب هایی که هم اکنون جاسازی کرده اند را برداشته و خنثی کنند.

لازم به ذکر است که دفتر معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان از کاهش تلفات غیر نظامیان ناشی از استفاده این گونه تاکتیک ها استقبال کرد، اما با نگرانی یاد آور شد که تلفات غیر نظامیان ناشی از حملات انتحاری و انفجاری ۲۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. سازمان ملل تلفات امسال ناشی از حملات انتحاری و انفجاری را ۸۶ مرگ و ۲۶۸ زخمی ثبت کرده است.

سازمان ملل در گزارش امروز خود علاوه کرد که ۱۷۲ مرگ و ۲۴۲ زخمی نیز ناشی از فعالیت های نیروهای حامی دولت می باشد و ۶ مرگ و ۲۱ زخمی توسط نیروی هوایی افغانستان و نظامیان خارجی در سه ماهه اول سال جاری میلادی رخ داده است.

این دفتر همچنین می گوید که در مدت یاد شده ۵ درصد افزایش تلفات به زنان را نیز ثبت کرده است. (۵۲ مرگ و ۱۴۳ زخمی). همچنین در این مدت ۲۹ درصد افزایش در تلفات به کودکان وجود داشته است. (۱۶۱ مرگ و ۴۴۹ زخمی).

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا