• انتشار: 14 سپتامبر 2016
  • ساعت: 17:18
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 13316
پرینت
ضمیر کابلوف:

تلاش های گروه همکاری های چهارجانبه برای صلح افغانستان بی نتیجه ماند

ضمیر کابلوف فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه برای افغانستان گفته است که تلاش های گروه همکاری های چهارجانبه برای از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان با شورشیان مسلح بی نتیجه ماند.

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از ضمیر کابلوف نوشت؛ ” ما درباره این موضوع با ریچارد اولسون فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان صحبت کردیم. اعضای این گروه می خواهند آبروی خودشان را حفظ کنند و می گویند که می توانند مذاکرات را شکل بدهند، اما من فکر می کنم این ها فقط ناکامی شان را پنهان می کنند.”

وی افزود “خود اعضا می دانند که این گروه با شکست مواجه شده است.”

آقای کابلوف علاوه کرده که از ابتدای کار نیز مشخص بود که این پروسه موفقیت آمیز نخواهد بود.

لازم به ذکر است که گروه همکاری های چهارجانبه متشکل از پاکستان، افغانستان، چین و ایالات متحده دز نشست کنفرانس قلب آسیا تشکیل شد تا راه حلی برای از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان با شورشیان مسلح پیدا کنند.

این گروه پس از برگزاری چندین نشست در اسلام آباد و کابل، از طالبان و دیگر گروه های شورشی خواستند تا خشونت را کنار گذاشته و به پروسه صلح بپیوندند، اما طالبان در نهایت از اشتراک در این گفتگوها سرباز زدند.

ضمیر کابلوف در این خصوص همچنین می گوید که از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان بدون اشتراک ایران امکان پذیر نیست.

او گفت “به نظر می رسد که آمریکا نتوانسته ایران را از میز حل و فصل مسایل منطقه ای بیرون کند، هر چند بسیار مشتاق این کار هستند. اما واقعیت متفاوت است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.