• انتشار: 30 ژانویه 2017
  • ساعت: 13:25
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 18152
پرینت

تلاش های سفیر افغانستان در پاکستان برای ایجاد فضای اعتماد میان دو کشور

سفیر افغانستان در اسلام آباد گفته است که به تازگی دیدارهایی را با رهبران مدنی و نظامی و سیاستمداران ارشد پاکستان شروع کرده، تا یک بار دیگر مشارکت سازنده ای برای خاتمه دادن به فضای بی اعتمادی میان دو کشور داشته باشند.

حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان و نماینده ویژه رئیس جمهوری کشور برای پاکستان به همین منظور روز شنبه هفته جاری به شهر لاهور سفر کرد تا در آنجا دیداری با «شهباز شریف» سروزیر ایالت پنجاب داشته باشد.

آقای زاخیلوال همچنین ماه گذشته میزبان شماری از رهبران پشتو زبان پاکستان بود تا درباره نقش آنان برای نزدیک ساختن دو کشور به گفتگو بپردازند.

برخی سیاستمداران پاکستانی گفته اند که یک جلسه ی این چنینی دیگری در اسلام آباد برنامه ریزی شده است.

سفیر کشورمان همچنین دو دیدار از دارالعلوم حقانیه داشت و با مولانا سمیع الحق مشهور به پدر طالبان در آنجا گفتگو کرد.

اکسپرس تریبیون پاکستان نوشته است که برخی سران پشتو زبان پاکستان همچنین به آقای زاخیلوال توصیه کرده اند که با دیگر سیاستمداران پاکستانی در دیگر ایالات ها نیز دیداری داشته باشد.

آقای زاخیلوال می گوید: “دیدار من با شهباز شریف سروزیر ایالت پنجاب، بخشی از سری دیدارهای من است که به تازگی با رهبران ملی و با نفوذ پاکستان شروع کرده ام. در این دیدارها، ما درباره دلایلی که منجر به وضعیت فعلی در روابط دو جانبه ما شد، صحبت می کنیم و اینکه چه اقداماتی مورد نیاز است تا این روابط را در مسیر مثبتی قرار دهیم، به گفتگو می پردازیم.”

او افزود: “بخاطر جایگاهی که شهباز شریف در حزب حاکم «حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف» دارد و همچنین روابطی که او با محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان دارد، دیدارهای من با او بسیار مهم است. او همچنین نقش برجسته گسترده تری در سیاست های اقتصادی ملی و منطقه ای و پروژه هایی که برای ثبات و توسعه اقتصاد منطقه ای کلیدی می باشند، دارد. موضع و سیاست های او در قبال افغانستان که به حاکمیت افغانستان احترام می گذارد و طرفدار صبح و ثبات می باشد، از نگاه ما مثبت انگاشته می شود.”

آقای زاخیلوال همچنین ادعاهای موجود مبنی بر اینکه افغانستان مسئول تیرگی روابط کابل-اسلام آباد است را رد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.