• انتشار: 29 ژوئن 2019
  • ساعت: 13:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35364
پرینت

تلاش مشترک آلمان و قطر برای زمینه سازی مذاکرات صلح افغانستان

وزیر خارجه آلمان در دیدار با وزیر خارجه افغانستان گفت کشورش به گونه مشترک با قطر برای مذاکرات صلح در افغانستان زمینه‌سازی‌ می‎کند.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در دیدار با صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه کشور در برلین گفت کشورش برای آوردن صلح پایدار در افغانستان تلاش می‌کند.

 آقای ماس تلاش‌های امریکا در روند صلح افغانستان را نیز مثبت خوانده و از این تلاش‌ها قدردانی کرده‌است.

همچنین، دو طرف در این دیدار پیشرفت‌های حقوق بشری، تامین حقوق اقلیت‌ها و حقوق زنان را در افغانستان نیز مثبت ارزیابی و بر حفظ آن در روند صلح تاکید کرده‌اند.

آقای ماس تاکید کرد آلمان و قطر مشترکاً برای مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان زمینه سازی می‌کنند ولی به شرط که دو طرف رسماً وارد مذاکره شوند.

صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه کشور نیز تاکید کرد اهداف هرگونه مذاکره صلح افغانستان باید با حفظ دستاوردهای ۱۸ ساله مردم افغانستان، انجام شود.

این در حالی است که قرار است امروز شنبه (۸ سرطان) هفتمین دور مذاکرات امریکا و طالبان در قطر برگزار شود.

پیمان ناتو نیز آغاز هفتمین دور مذاکرات امریکا و طالبان را حساس خوانده و تاکید کرده که طالبان باید به مذاکرات بین الافغانی حاضر شوند.

پیش از این مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا در سفرش به کابل با اشاره به این دور مذاکرات قطر گفته که امریکا تلاش دارد تا مذاکرات صلح پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یعنی تا کمتر از سه ماه دیگر به نتیجه برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.