سیاست

تلاش طالبان برای مشروعیت؛ استقبال امریکا از فرمان ملا هبت الله درباره حقوق زنان

توماس وست نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان که جایگزین زلمی خلیلزاد شده است، در برگه توییترش امروز شنبه (۱۳ قوس) از فرمان ملا هبت الله آخندزاده رهبر عالی طالبان در مورد حقوق زنان در ازدواج استقبال کرد.

آقای وست در همین حال از طالبان خواسته که اقدامات بیشتری در مورد حقوق زنان در تمامی جنبه های زندگی در اجتماع به شمول حق کار، تحصیل، سیاست و حضور در رسانه ها باید در نظر گرفته شود.

لازم به ذکر است که روز گذشته (جمعه ۱۲ قوس) شماری از مقام های طالبان به طور همزمان فرمانی منتسب به ملا هبت الله آخندزاده رهبر عالی اما غایب طالبان را منتشر کردند که در آن وی به دستگاه های مختلف حکومتی طالبان رعایت و اجرای چند نکته در مورد حقوق زنان در ازدواج را توصیه کرده بود.

از جمله این نکات این بود که «زن مال نیست، بلکه انسانی آزاد و اصیل است و اینکه رضایت خود دختر در هنگام نکاح ضروریست.»

تاکنون بارها تلاش طالبان برای کسب مشروعیت از سوی جامعه جهانی به دلایل مختلفی به شمول عدم رعایت حقوق زنان رد شده است.

اخیرا سازمان ملل متحد نیز پیشنهاد طالبان برای احراز کرسی نمایندگی افغانستان در این سازمان را نیز رد کرد و تصمیم گیری در مورد آن را به زمان دیگری موکول کرد.  

فرمان رهبر عالی طالبان برای حفظ و رعایت حقوق زنان در ازدواج دو روز پس از رد صلاحیت کمیته اعتبار بخشی سازمان ملل متحد متشکل از ۹ عضو به شمول امریکا، چین و روسیه منتشر می گردد.

در همین حال، چندی پیش شیرعباس استانکزی معاون سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان و از اعضای هیات مذاکره کننده طالبان برای مذاکرات صلح با امریکا در دوحه پایتخت قطر، در سخنانی گفته بود که طالبان در تلاش برای جلب موافقت امریکا برای بازگشایی سفارتش در کابل است، و چنانچه این اتفاق رخ دهد متباقی کشورها نیز سفارت هایشان را در کابل بازگشایی خواهند کرد؛ که به نوعی به دولت موقت طالبان مشروعیت سیاسی می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا