بین الملل

تلاش بی نتیجه عمران خان؛ دادگاه عالی پاکستان انحلال پارلمان را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه عالی پاکستان شامگاه روز گذشته (پنجشنبه ۱۸ حمل) انحلال پارلمان این کشور را که به توصیه عمران خان منحل شده بود، مخالف با قانون اساسی دانست و دستور به احیای دوباره آن داد.

این دادگاه همچنین دستور داده تا طرح عدم اعتماد به عمران خان تکمیل گردد.

لازم به ذکر است که هفته گذشته رئیس جمهور پاکستان به توصیه نخست وزیر عمران خان دستور به انحلال پارلمان این کشور داد.

اکثریت اعضای پارلمان از مخالفان آقای عمران خان بودند که تصمیم به استیضاح و دادن رای عدم اعتماد به کابینه و شخص نخست وزیر داشتند.

اما «قاسم خان سوری» رئیس مجلس پاکستان با بیان این که دستور کار طرح استیضاح تحت تاثیر عوامل خارجی علیه کابینه صورت گرفته است، آن را مردود اعلام کرد و طرح عدم اعتماد از دستور کار مجلس خارج شد.

ساعاتی پس از این اتفاقات، عمران خان به عارف علوی رئیس جمهور این کشور توصیه کرد تا با استفاده از صلاحیت اعطا شده به وی مطابق با قانون اساسی، پارلمان را منحل سازد.

لازم به ذکر است که براساس قانون اساسی پاکستان، رئیس جمهور می تواند به توصیه نخست وزیر اقدام به انحلال پارلمان نماید، اما این منوط به شرایطی است که پارلمان طرح عدم صلاحیت به نخست وزیر و عدم اعتماد به کابینه را مطرح نکرده باشد.

به دنبال آن، احزاب مخالف این اقدام دولت پاکستان را غیرقانونی خوانده و اعلام نمودند که به دادگاه عالی پاکستان در این خصوص شکایت خواهند کرد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا