• انتشار: 12 اکتبر 2019
  • ساعت: 09:35
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38568
پرینت
سیستم پشتیبانی کننده دیتابیس کمیسیون انتخابات:

تلاش برخی کشورها برای هک کردن سیستم های کمیسیون انتخابات افغانستان ناکام بوده است

شرکت دارملوگ جرمنی، تهیه کننده سیستم دیتابیس برای کمیسیون انتخابات می گوید تأخیر در شمارش آرای انتخابات به این سیستم ارتباط ندارد بلکه مربوط به کُندی شبکه‌های محلی انترنت در افغانستان مربوط می شود.

یک متخصص شرکت دارملوگ جرمنی این خبرها را رد کرد که گویا نارسایی در این سیستم سبب تأخیر شمارش آرای انتخابات شده است.

آقای ادینه متخصص سیستم بیومتریک شرکت دارملوگ به رادیو آزادی گفت:”گفته می‌توانم که هیچ مشکلی در سیستم دیتابیس بیومتریک وجود ندارد. من می‌توانم تصدیق کنم که مشکل در شبکه‌های محلی می‌باشد که داخل کردن معلومات را به ذخیره دیتابیس دشوار ساخته است. ما این مشکل را حل کردیم و راه‌های دیگری را پیدا کردیم که معلومات در سیستم داخل شود.”

آقای ادینه افزود، شبکه انترنت در افغانستان بسیار ضعیف است.

به گفته او معلومات و ارقام در روز انتخابات باید در خود محل در ولایات به ذخیره یا دیتابیس عمومی داخل می‌شد، اما به خاطر ارتباط ضعیف انترنت این کار ممکن نبود و آنها مجبور شدند این وسایل را به مرکز انتقال بدهند که البته انتقال آنها از ولایات دور دست وقت گیر بود.

آقای ادینه همچنان گفت از خارج و داخل تلاش شده که این سیستم هک شود یعنی به آن رخنه کنند ولی تلاش‌های داخلی ناچیز بوده است.

او افزود: “بعضی کشورها در آسیا هستند که می‌خواستند به این سیستم رخنه کنند، من نمی‌گویم کدام کشور. اما آنها به فایر وال یا سیستم محافظتی دیتابیس داخل شده نمی‌توانند. سیستم محافظتی بسیار قوی و کاملاً محفوظ می‌باشد و تحت نظر ما قرار دارد.”

آقای ادینه گفت، طالبان بعضی از پایه های ارتباطی محلی را تخریب کرده اند که این هم سبب تأخیر در انتقال معلومات می‌شود.

او افزود که این مشکلات اکنون همه حل شده و به زودی معلومات باقی مانده در سیستم داخل خواهد شد.

گفتنی است هفته گذشته، دو متخصص شرکت آلمانی “درملوک” برای تسریع روند انتقال اطلاعات از دستگاه‌های بیومتریک به بانک اطلاعات دفتر مرکزی این کمیسیون آغاز به کار کرده‌اند.

مسوولان در کمیسیون انتخابات گفتند که انتظار می‌رود با آغاز کار این دو مهندس آلمانی، روند انتقال معلومات دستگاه‌های بیومتریک سریع‌تر صورت بگیرد.

پیش از آن کمیسیون انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفته بود که به دلیل مشکلات فنی و نگرانی از حمله هکرها به بانک اطلاعاتی این کمیسیون، روند انتقال مواد دستگاه بیومتریک با احتیاط و کندی پیش می‌رود.

بر اساس تقویم انتخابات افغانستان، قرار است نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری کشور در ۲۷ میزان اعلام شود و نتیجه نهایی آن حدود سه هفته بعد از آن و پس از بررسی شکایت‌ها اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.