• انتشار: 16 اکتبر 2018
  • ساعت: 11:09
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 29814
پرینت
سی ان ان فاش کرد

تلاش امریکا و عربستان برای توجیه قتل خاشقجی

دولت های امریکا و عربستان در تلاش اند تا قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول را خود سرانه جلوه دهند.

دولت عربستان که پیش از این هرگونه دخالت در ناپدید شدن جمال خاشقجی روز نامه نگار منتقد حکومت این کشور را انکار می کرد، با فشار جامعه جهانی و افکار عمومی اکنون در تلاش برای توجیه این قتل بر آمده و سعی دارد آن را خوسرانه جلوه دهد.
به گزارش رها، شبکه تلویزیونی CNN گزارش کرده مقام‌های عربستان سعودی در صدد انتشار گزارشی هستند که با پذیرش مرگ جمال خاشقجی، آن را نتیجه بروز “اشتباه” در جریان بازجویی معرفی کند.
CNN ضمن انتشار این خبر به نقل از دو منبع جداگانه سعودی، نوشته که قرار بوده بازجویی از آقای خاشقجی، به ربودن وی از خاک ترکیه منجر شود.
به گزارش این شبکه، مقام های دولت عربستان می‌خواهند بگویند عاملان قتل این روزنامه نگار، “خودسر” و بدون مجوز از مقامات بالا بوده و توبیخ خواهند شد.
پیشتر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، پس از گفتگوی تلفنی با ملک سلمان پادشاه عربستان، گفته بود که ممکن است “قاتلان خودسر” مسئول مرگ آقای خاشقجی باشند!
دونالد ترامپ پس از این گفتگوی تلفنی افزود پادشاه عربستان هرگونه اطلاع از سرنوشت این روزنامه نگار را رد کرده است.
رئیس جمهور آمریکا همچنین از مایک پمپئو خواست تا فورا برای مذاکره با ملک سلمان در مورد ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی عازم عربستان شود.
پیش از این ترامپ تهدید کرده بود که اگر ثابت شود دولت عربستان در ناپدید شدن آقای خاشقجی نقش داشته باشد سخت تنبیه خواهد شد.
اما ظاهرا دل کندن از دلارهای نفتی سعودی برای امریکا سخت است و به سادگی نمی شود از آن چشم پوشی کرد.
امریکا و عربستان سعی دارد با مطرح کردن فرضیه قتل خودسرانه خاشقجی به نحوی قضیه را ماست مالی کرده و حکومت عربستان را از زیر فشار افکارعمومی بیرون نماید.
این در حالی است که سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه روز یکشنبه طی بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده اند که مسئولین ناپدیدشدن جمال خاشقجی باید پاسخگو باشند.

وزیران خارجه این سه کشور گفته اند با جدیت تمام این مسأل را دنبال کرده و خواهان تحقیقات معتبر و پاسخ کامل و با جزئیات از جانب عربستان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.