• انتشار: 6 ژانویه 2016
  • ساعت: 16:23
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5856
پرینت
کمیسیون مستقل انتخابات:

تقویم انتخابات مجلس نمایندگان هفته آینده اعلام می شود

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که در اوایل هفته آینده تقویم انتخابات مجلس نمایندگان و شورای ولسوالی ها را اعلام خواهد کرد.

 

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، امروز (چهارشنبه) در یک نشست خبری گفت که کمیسیون مستقل انتخابات چنانچه قبلاً نیز اعلام نموده بود، در هر زمان آماده برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شورای ولسوالی ها بود.

آقای نورستانی افزود که کمیسیون مستقل انتخابات تقویم انتخابات سال آینده را ترتیب نموده است که در اوایل هفته آینده با رسانه ها و مردم شریک می کند.

از سوی دیگر نورستانی با استقبال از رد فرمان تقنینی ریاست جمهوری مبنی بر تعدیل قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات از سوی مجلس نمایندگان و مشرانوجرگه، گفت که با رد این فرمان، کمیسیون بار دیگر از جنبه سیاسی که گرفته بود خارج شده و به شکل فنی و مستقل خود برگشته است.

نورستانی، خاطر نشان کرد که کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات بر اساس قانون اساسی تعیین گردیده است و هیچ کس حق برکناری آنان را قبل از اتمام کار آنان تا سال ۱۳۹۸ را ندارد.

نورستانی تاکید کرد که کمیسیون مصمم است تا استقلالیت خود را با وسایلی که قانون در اختیار آنان قرار داده است حفظ کند و به هیچ ارگان داخلی و خارجی اجازه مداخله در کارهای کمیسیون را ندهد.

او همچنین اظهار داشت که کمیسیون ویژه اصلاح نظام انتخاباتی و کمیته گزینش بر اساس یک تفاهم سیاسی شکل گرفته است که صبغه قانونی ندارد.

از سوی دیگر اما، کمیته گزینش حدود یک هفته می شود که کار خود را آغاز کرده است و بر اساس فرمان رئیس جمهوری در حال گزینش اعضای کمیسیون های انتخاباتی هستند.

از سویی؛ رئیس کمیسیون مستقل انتخابات ابراز امیدواری کرده که بعد از رد فرمان تقنینی ریاست جمهوری توسط شورای ملی؛ بار دیگر ریاست جمهوری فرمانی دیگر را صادر نکند.

هرچند دو مجلس فرمان رئیس جمهوری را با اکثریت آرا رد کرده است، اما محمد اشرف غنی گفته است که تا زمانی که این فرمان مراحل قانونی خود را طی نکرده است، نافذ خواهد بود.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.