بین الملل

تقویت نیروهای نظامی اعضای سابق شوروی در امتداد خط مرزی با افغانستان

سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی امروز (پنجشنبه ۲۵ سنبله) طی یک نشست در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان با یکدیگر توافق کردند که حضور نظامی شان را در امتداد خط مرزی با افغانستان افزایش دهند.

سران این کشورها با صدور بیانیه ای اعلام کردند: “در ارتباط با تغییر اوضاع در افغانستان، طرح اعزام نیروهای مشترک از سازمان پیمان امنیت جمعی در منطقه آسیای میانه و همچنین ترکیب نظامیان اعزامی با نیروهای ویژه مورد توافق قرار گرفت.”

سران این کشورها همچنین بر مجهز ساختن «نیروهای واکنش سریع» سازمان پیمان امنیت جمعی با تسلیحات مدرن، تجهیزات نظامی و دیگر مسایل تخنیکی با یکدیگر به توافق رسیدند.  

لازم به ذکر است که سازمان پیمان امنیت جمعی متشکل از کشورهای روسیه، تاجیکستان، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس است. افغانستان و صربستان نیز اعضای ناظر این سازمان می باشند.

جنرال استانیسلاو زاس دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی گفت: “متاسفانه وضعیت در امتداد خط مرزی با افغانستان همچنان متشنج است. هیچ پیشرفتی در امنیت منطقه ای و جهانی ندیده ایم.”

تاجیکستان اخیرا با همراهی روسیه و ازبکستان اقدام به راه اندازی رزمایش های نظامی در مناطق مرزی اش با افغانستان کرده است تا در صورت بروز هر گونه تخطی مسلحانه از آن سوی مرزهایش آمادگی داشته باشد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا