• انتشار: ۱۸ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۲:۱۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 28102
پرینت

تقریبا یک سوم جمعیت افغانستان طعم مهاجرت را چشیده اند

وزیر مهاجرین و عودت کنندگان کشور می گوید که تقریبا یک سوم جمعیت افغانستان به نحوی طعم مهاجرت را چشیده اند.

آوا نوشته است که سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان کشور امروز (سه شنبه) طی یک نشست خبری گفت که تقریبا یک سوم جمعیت افغانستان طعم بیجاشدگی و یا مهاجرت را چشیده اند.

آقای بلخی در این نشست مطبوعاتی، به ارائه تحقیق سیستم ردیابی مهاجرین پرداخت.

وی افزود که در تحقیقات سیستم ردیابی مهاجرین با ۳۵ هزار و ۳۲۰ نفر از میان بزرگان و متنفذین قومی، زنان و مراکز صحی و تعلیمی در ۱۸۸ ولسوالی و شش هزار ۵۱۰ قریه  ۱۵ ولایت کشورمصاحبه صورت گرفت و آمار و ارقام مهاجرین و بیجاشدگان از سال ۲۰۱۲ الی ۲۰۱۷ جمع آوری و تنظیم شده است.

به گفته عالمی بلخی تعداد بیجاشدگان داخلی در ۱۵ ولایت  به یک میلیون و ۷۲۸ هزار و ۱۷۵ تن رسیده است و در همین مدت  یک میلیون و ۸۲۱ هزار و ۱۱ نفر به این ولایات عودت کرده اند.

وزیر مهاجرین یادآور شد، در این مدت ۷۷۲ هزار و ۱۰۹ ساکن این ولایات کشور را ترک کرده اند  که از میان آن ۱۱۰ هزار و ۵۳۴ نفر آن به کشور های اروپایی مهاجرت کرده اند.

وی با بیان اینکه در برابر هر فردی که کشور را ترک می نماید سه عودت کننده وارد کشور می شوند، گفت: مشکل سرپناه ۹۷ فیصد برگشت کنندگان و بیجاشدگان داخلی حل شده و  با توجه به اینکه حکومت وحدت ملی موضوع مهاجرت را در اولویت کاری اش قرار داده است، نهادهای ملی و بین‌المللی در تلاش ارایه خدمات بهتر به عودت کنندگان و بیجاشدگان می باشد.

همچنان لورانس هارت رئیس دفتر سازمان بین‌المللی مهاجرت(IOM) نیز در این نشست مطبوعاتی اشتراک داشت، طی سخنانی گفت: مهاجرت یک وضعیت در حال تغییر بوده و سیستم ردیابی مهاجرین با ارایه یک تصویر مناسب ازین وضعیت، راه را برای تطبیق برنامه میثاق شهروندی هموار می سازد.

تحقیقات سیستم ردیابی مهاجرین طی دوسال گذشته در ۱۵ ولایت کشور توسط اداره سازمان بین‌المللی مهاجرت صورت گرفته و ملاحظات وزارت امور مهاجرین نیز در آن شریک ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.