• انتشار: 28 سپتامبر 2019
  • ساعت: 16:26
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38166
پرینت

تقدیر نامه برای نیروهای امنیتی و تنبل نامه به کمیسیون انتخابات

مشاهده روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از ساعت هفت صبح امروز تا این لحظه نشان می دهد که باید به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تقدیرنامه و به کمیسیون مستقل انتخابات با آن ساز و برگ بر ادعا و پر آوازه اش تنبل نامه داد.

از انتخابات ریاست جمهوری گذشته در سال ۲۰۱۴ گرفته تا انتخابات پارلمانی سال گذشته و اینک چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری، نگرانی عمده شهروندان مظلوم و  تشنه صلح و رفاه افغانستان حفاظت از آراء آنها توسط کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی بوده است.

در سال ۲۰۱۴ که آراء مردم مورد دستبرد قرار گرفت و سرانجام کار چیزی شد که مردم مظلوم افغانستان هرگز انتظار آن را نداشتند: در پایان این انتخابات آراء مردم نادیده گرفته شد و حکومت وحدت ملی با وساطت امریکا روی کار آمد.

در انتخابات پارلمانی گذشته هم مشکلاتی چون «دیر باز شدن مراکز رأی دهی، مشکلات در لیست رأی دهی و کار نکردن دستگاه های بایومتریک» صدای رأی دهندگان را درآورد.

با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی گذشته، حکومت مسئولین و کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی را از کار برکنار و محاکمه نمود.

با انتخاب مسئولین و کمیشنران جدید  کمیسیون های انتخاباتی که با نظارت نمایندگان کاندیداها و تیم های انتخاباتی همراه بود انتظار می رفت دیگر مشکلات گذشته تکرار نشود.

در چهارمین انتخابات ریاست جمهوری که از ساعت ۷ امروز آغاز و دو ساعت دیگر تمدید شده است باز هم مشکلات فنی گذشته تکرار و سبب ناامیدی رأی دهندگان شده است.

«بی نظمی در لیست رأی دهندگان و کار نکردن درست دستگاه های بایومتریک» همان مشکلات گذشته است که دوباره خود را نشان می دهد.

با این وصف باید به مسئولان کمیسیون های انتخاباتی که هنوز نتوانسته اند مشکلات فنی را درمراکز رأی دهی در کابل و ولایات برطرف کنند، تنبل نامه اهدا شود.

نیروهای امنیتی و دفاعی

در انتخابات ریاست جمهوری که همین لحظه در حال برگزاری است و از سوی طالبان تهدید و نزدیک به ۱۸ ولایت کشور تحت تهدید قرار گرفته بود نیروهای امنیتی و دفاعی عمل کرد قابل وصف داشته اند.

نیروهای امنیتی و دفاعی با انجام عملیات های سرکوب کننده و استقرار سه کمربند امنیتی در هر مرکز رأی گیری، طالبان را در رسیدن به هدف شومشان ناامید ساخت.

سربازان شجاع نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بدون شک شایسته تقدیر نامه از سوی مردم مظلوم افغانستان می باشند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.