• انتشار: 19 می 2018
  • ساعت: 15:55
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28335
پرینت
مولوی ایاز نیازی:

تقبیح جنایت آمریکا و اسرائیل کافی نیست/سفارت فلسطین در افغانستان باز شود

مولوی ایاز نیازی، امام جمعه مسجد جامع وزیر اکبرخان کابل می‌گوید که تقبیح حکومت افغانستان در برابر جنایت امریکا و اسرائیل کافی نیست، باید سفارت فلسطین در افغانستان باز شود.

آوا نوشته است، آقای نیازی که در خطبه ‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع وزیر اکبرخان، سخن می‌گفت تأکید کرد که تنها تقبیح حکومت افغانستان در برابر انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس کافی نیست، باید سفارت فلسطین در کابل باز شود تا از این طریق صدای مردم افغانستان به گوش فلسطنیان برسد.

آقای نیازی ضمن توصیه مردم به تقوای الهی، انجام واجبات و ترک محرمات، به موضوعات مهم جهان اسلام و به خصوص معضل بیت المقدس اشاره کرد و گفت: «مزدور اسرائیل به نام ترامپ دو بار قلب با احساس مسلمانان جهان به خصوص مردم مظلوم فلسطین را جریحه دار کرد.»

به گفته وی او یک بار با طمطراق اعلام کرد که قدس پایتخت اسرائیل است و در آخرین اقدام نیز سفارت خود را به قدس انتقال داده و بیرق خود را در کنار بیرق رژیم سفاک و خونریز صهیونیست نصب کرد.

امام جمعه مسجد وزیر اکبرخان، خطاب به استکبار جهانی گفت: «متوجه باشید که در طول تاریخ فرعون‌ها، نمرودها، هیتلرها و چنگیزها نیز بودند که ظلم کردند؛ اما امروز هیچ اثری از آنان دیده نمی شود و همه نابود شدند.»

وی به ترامپ گفت: «امروز تو نه تنها در برابر مسلمانان؛ بلکه در برابر انسان ها طغیان کرده ای و برای خوش خدمتی یک اقلیت سفاک یهودی و رژیم منحط اسرائیل همه چیز را زیر پا گذاشته ای، باخبر باش که نتیجه آن را عنقریب خواهی دید.»

مولوی نیازی خطاب به ترامپ اظهار داشت: نوکری که امروز برای خود ساخته ای که در تمام جنایات اسرائیل سکوت می کند و سر در لاک فرو می برد، یقیناً از امت محمد(ص) تمثیل نمی کند و اینها فقط کمیشن‌کاران (دلالان) تو و تو خود، کمیشن‌کار یهود هستی.

او همچنین بیان داشت که مردم افغانستان اعم از زن و مرد، خرد و کلان و پیر و جوان با مردم فلسطین هستند و خدا نیز با آنها خواهد بود و به جهاد خود ادامه بدهید و حتی با سنگ مبارک خود که در حقیقت به سنگ ابابیل می ماند، ادامه بدهید.

به گفته این عالم برجسته دینی، مسلمانان منتظر آل سعود نباشند که آنها مصروف پاک‌کردن کفش ترامپ هستند و هیچ کاری از ایشان ساخته نیست.

مولوی نیازی در ادامه سخنان خود ابراز داشت که ترامپ امروز بالای ملت امریکا ظلم کرده و به خاطر اقدام غلط  و سفیهانه خود، تمام دنیا را با ملت امریکا دشمن ساخته است؛  بنابراین مردم امریکا هیچگاه نباید به چنین رهبرانی را اجازه دهند که حیثیت یک ملت بزرگ را به بازی بگیرد.

هرچند به باور وی، لابی های اسرائیل همیشه تلاش کرده تا قدس را پایتخت اسرائیل بسازد؛ اما هیچیک از آنها (رهبران پیشین امریکا) این کار را نکرد؛ ولی ترامپ این کار را کرد که یقیناً تباه خواهد شد.

این عالم دینی پرنفوذ در ادامه گفته های خود به وضعیت جاری کشور به خصوص در ماه مبارک رمضان نیز اشاره کرد و گفت: در افغانستان تمرکز دشمن بیشتر بالای فامیل هاست و به بهانه های دفاع از حقوق زن و مانند آن تلاش می‌کنند تا خانواده ها از هم بپاشند.

به باور وی هرچند ظلم و ستم بر زنان افغان تا حدی روا داشته شده که قابل انکار نیست؛ اما این پروژه که خارجی ها راه انداخته است هرگز راه حل نیست؛ بلکه خشونت و ظلم را دوچندان می سازد و ما باید به دین خود مراجعه کنیم که همواره تاکید می کند به همدیگر رحم کنید تا خداوند بر شما رحم کند؛ یعنی شما مردها به خانم خود رحم کنید و زن‌ها به شوهر خود احترام داشته باشند؛ زیرا اینها از اصول انسانی و دستورات اسلامی است که زندگی را مصفا می سازد مخصوصاً در ماه مبارک رمضان اگر این تعاملات فی مابین رعایت شود روزه نتیجه خوبی خواهد داد.

به گفته این عالم دینی، در رمضان که ماه خداست باید بسیار محتاط بود؛ زیرا یک جمله زشت در برابر پدر و مادر و سایر دوستان می تواند ویژگی و اثرات روزه را از بین ببرد.

او از حکومت نیز در این خصوص خواست که از خانواده های شهدا، بیوه زنان و یتیمان در این ماه خبر بگیرد؛ زیرا شما این ملت را در صحنه های دشوار سپر ساختید پس حد اقل بالای شان رحم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.