اجتماعی

تقاضای گسترده افغان ها برای دریافت ویزای سیاحتی ایران

شماری از باشندگان ولایت هرات می گویند با اعلام از سر گرفته شدن روند صدور ویزاهای سیاحتی از سوی نمایندگی سیاسی ایران در این ولایت، نیمی از مردم افغانستان را ترک خواهند کرد و روانه ایران می گردند.

«علی احمد حصین»، یک تن از شهروندان ولایت هرات به خبرنگار رها می گوید: «خیلی از مردم هرات و ولایات حوزه غرب کشور بخاطر مسدود بودن بخش کنسولی ایران در هرات از راه قاچاقی به آن کشور سفر می کردند؛ که این مسیر خطرات زیاد جانی و مالی را به همراه داشت.»

وی گفت که شمار زیادی از خانواده ها به دنبال تحولات سیاسی اخیر لوازم خانه شان را می فروختند و سعی می کردند که از راه پر خطر قاچاقی خود را به کشورهای همسایه بخصوص ایران برسانند.

به گفته ی وی، اما هم اینک که سفارت ایران ویزای سیاحتی صادر می کند، شمار بیشتری از مردم کشور را ترک خواهند کرد.

عباس غفوری، یک باشنده دیگر ولایت هرات ضمن تایید صحبت های همشهری خود می گوید که با خروج گسترده مردم از کشور، اقتصاد کشور بیش از پیش دچار نزول می گردد. «بسیاری از کسبه ها و سرمایه داران خود و سرمایه های خود را از کشور خارج می کنند؛ بدیهی است که پس از آن ضربه بزرگی بر اقتصاد کشور وارد می گردد.»

او می گوید: «اگر مردم نباشند، پول نیست، و پول هم نباشد، کسب و کارها هم تعطیل است.»

خبرنگار رها در ولایت هرات به سراغ شمار زیادی از دیگر شهروندان در این ولایت رفته که قصد سفر به ایران را داشته اند.

تقریبا تمامی آنها می گویند که با گرفتن ویزای ایران قصد فرار از کشور بخاطر فقر، بیکاری و ناامنی را دارند.

این در حالیست که ویزای سیاحتی ایران با اعتبار زمانی محدودی معمولا به صورت یک ماهه و سه ماهه برای متقاضیان صادر می گردد که پس از ختم این مدت دارندگان ویزا مکلف به بازگشت به افغانستان هستند، زیرا این ویزا هیچ گونه حقی به دارندگان آن برای داشتن اقامت طولانی مدت در کشور جمهوری اسلامی ایران نمی دهد.

محمد عظیم عزیزی، استاد دانشگاه در ولایت هرات می گوید «امارت اسلامی به عنوان حاکمیت فعلی در کشور باید هر چه سریع تر اقدامی برای تشویق مردم به ماندن در کشور روی دست بگیرد؛ در غیر این صورت روزانه شاهد خروج هزاران نفر از شهروندان از مسیرهای متفاوت قانونی و غیرقانونی به خارج از افغانستان خواهیم بود.»

مسئولان در سرکنسولگری ایران و مقام های محلی طالبان در ولایت هرات در این باره اظهار نظری نکرده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا