• انتشار: 16 دسامبر 2018
  • ساعت: 23:05
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 30969
پرینت
میان وزارت داخله و وزارت مخابرات

تفاهم نامه مدرن سازی سیستم ترافیک امضا شد

وزارت‌های داخله و مخابرات تفاهمنامه مدرن سازی سیستم ترافیک را امضا کردند. مقامات حکومنت وحدت ملی می‌گویند این سیستم با ایجاد سهولت برای مردم، جلو فساد اداری را می گیرد.

به گزارش رها، وزارت های داخله و مخابرات از امضای تفاهمنامه برای اصلاح سیستم ترافیک خبر داده اند. سیستم ترافیک افغانستان سنتی و فرسوده است و نیاز شدید به اصلاح و مدرن شدن دارد.

افغانستان در ۱۷ سال گذشته دست آورد اندکی در اصلاح سیستم ترافیک داشته است. ادارات ترافیک هنوز با کاغذ و قلم کار می‌کنند. اسناد ترافیکی هنوز دیجیتال نیست و مراجعه کنندگان به دلیل نبود سیستم مدرن برای بدست آوردن اسناد شان هفته‌ها سرگردان می‌شوند.

ویس احمد برمک وزیر داخله امروز یک شنبه ۲۵ قوس در یک نشست مشترک خبری با شهزاد گل آریوبی وزیر مخابرات گفت: « ما می‌توانیم با استفاده از تکنولوژی اصلاحات بیاوریم و با انواع فساد اداری و مالی که متأسفانه در نظام افغانستان در دوران است، مبارزه نماییم.»

آقای برمک افزود که سیستم فعلی زمینه را برای فساد و رشوه‌ستانی فراهم کرده است.

ایجاد مرکز واحد ارائه خدمات

وزارت مخابرات که بخش فنی این سیستم را به پیش می‌برد، وعده کرد که با ایجاد این سیستم، روند اداری در ادارات ترافیک ساده و آسان می‌شود. با عملی شدن این سیستم، مالکان وسایط جوازسیر شان را به شکل کارت هوشمند به دست خواهند آورد. در حال حاضر جوازسیربه گونه دفترچه و قلمی است.

شهزاد گل آریوبی وزیر مخابرات افغانستان گفت: «کوشش می‌کنیم که کارها در یک جا جمع شوند. پروسه را آسان کنیم و کارها به صورت ساده انجام شوند. با این کار وزارت داخله به سادگی می‌تواند اصلاحات بیاورد.»

آقای آریوبی افزود که قرار است سیستم ترافیک افغانستان با تذکره الکترونیکی نیز وصل شود و زمینه سهولت در امور اداری ترافیک را فراهم نماید.

بحث و گفتگو برسر ایجاد این سیستم از شش ماه پیش آغاز شده بود و وزیر داخله افزود که با ایجاد این سیستم، شفافیت تأمین می‌شود و از حیف و میل عواید ملی جلوگیری خواهد شد.

آقای برمک افزود: «با ایجاد این سیستم نظام ترافیک افغانستان کاملا الکترونیکی می‌شود و هر وسیله نقلیه ای که وارد افغانستان می‌شود توسط همین سیستم توسط ریاست عمومی ترافیک کنترل می‌گردد.» برمک گفت که صدها واسطه نقلیه با اسناد جعلی در جاده‌های پایتخت و شهرهای دیگر فعالیت می‌کنند ولی چون نظام نظارتی ترافیک ضعیف است، جلو فعالیت این واسطه‌ها گرفته نمی‌شود.

مقام‌های حکومت وحدت ملی می گویند که به دلیل نبود سیستم مدرن ترافیک، بخشی از رانندگان مالیات نمی‌پردازند و تخطی‌هایی که توسط وسایط انجام می‌شوند تحت نظارت قرار نمی‌گیرند.

ثبت وسایط به نام مالک آن

در حال حاضر وقتی یک شرکت موتر وارد می‌کند، موتر به نام همین شرکت ثبت می‌شود. حتی اگر این واسطه ده‌ها بار خرید و فروش شود، به نام همین شرکت است و کسی نمی‌داند مالک واقعی این موتر کیست. وزارت داخله می‌گوید با عملی شدن این سیستم، وسایط نقلیه به نام مالک آن ثبت می شود.

وزیر داخله گفت که پس از این اداره ترافیک هویت مالکان موترها را ثبت انگشت نگاری می‌کند و هدف این اقدام پیدا کردن عاملان حوادث جرمی و حملات تروریستی توسط وسایط نقلیه خوانده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.