اجتماعی

تعداد افغان هایی که در شش ماه گذشته در ترکیه خانه خریده اند پنجاه درصد افزایش یافته است  

آژانس های املاک در ترکیه می گویند تعداد افغان هایی که در شش ماه گذشته در ترکیه خانه و ملک خریده اند پنجاه درصد افزایش یافته است.

این آژانس های املاک می افزایند هفتاد فی صد مشتریان آنها مقامات دولت پیشین افغانستان هستند.

«بولینت اوزدن» از مشاورین یکی از آژانس های املاک در ترکیه می گوید سال های قبل شرط اخذ شهروندی ترکیه نیازمند سرمایه گذاری پنج صد هزار دالری بود اما در سه سال گذشته این مبلغ به دو صد و پنجاه هزار دالر کاهش یافته است.

سرمایه گذاران و تجار برای اخذ شهروندی ترکیه در این کشور املاک و خانه می خرند.

عمر احمدی، رئیس گروه احمدی گلوبال گروپ می گوید افغان ها بیشتر روی خانه در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند، برخی شرکت و عده ایی دیگر رستوران باز کرده اند. افغان ها به طور متوسط از یک لک تا دو و حتی چهار لک دالر در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند.

اگرچه تعداد دقیق افغان هایی که روی خانه و زمین در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند مشخص نیست اما اتاق صنعت و سرمایه گذاری می گوید در سال گذشته یک هزار و پنج صد سرمایه گذار افغان برای سرمایه گذاری به ترکیه رفته اند.

خان جان الکوزی، عضو بورد رهبری اتاق صنعت و سرمایه گذاری افغانستان، می گوید فرار سرمایه از افغانستان به نفع منافع کشور نیست.

باید گفت قبل از تغییرات سیاسی اخیر در افغانستان بازار تبلیغات برای خرید خانه در ترکیه در شبکه های مجازی گرم بود و بیشتر شرکت های توریستی در کابل راه های خرید خانه را به شهروندان افغان پیشنهاد می دادند.

قیص سهرابی از روسای شرکت های توریستی می گوید هفتاد درصد شرکت های مسافرتی تبلیغات خرید خانه در ترکیه را انجام می دادند چون خریداران خانه به آنها پول های کلانی می دادند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا